جمعه ٠١ تير ١٣٩٧ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سعدیه - آزامگاه سعدی شیرازی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش خبری

شرکت رایزنی فرهنگی در مراسم گشایش هفته ملی علوم و فنآوری در فیلیپین

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل روز سه شنبه بیستم تیر ماه ۹۶ ( برابر با یازده جو لای ۲۰۱۷)  بنا بر دعوت قبلی در مراسم گشایش  هفته ملی علوم و فنآوری که در سالن اجتماعات مرکز تجارت جهانی واقع در بولوار "روهاس" در مانیل برپا شده بود شرکت نمود.

نشست امسال با عنوان "علوم برای مردم" راس ساعت ۹ صبح با اجرای مراسم نیایش و نواختن سرود جمهوری فیلیپین و با حضور آقایان "فور چوناتو دِلا په نیا" وزیر علوم و فناوری، "بنجامین دی یُوگنو" وزیر بودجه و مدیریت، مقامات عالی رتبه این دو وزارت خانه، جمعی از دیپلمات های خارجی مقیم مانیل، دست اندر کاران دانشگاههای برگزیده، مبتکران و محققان برجسته این کشور و برندگان جوایز علمی سال جاری مسیحی آغاز و مجری برنامه با تشکر از حضار از جمله جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در برنامه بزرگداشت هفته علوم و فنآوری، توجه به مبتکران و پیشروان علوم و فنآوری را از جمله عوامل مهم توسعه کشور نامیده و انتخاب عنوان گرد هم آیی امسال را فرصتی برای مردم این سرزمین برای ارج نهادن به نقش علوم و فنآوری دانست ، سپس نماهنگی از تازه ترین پیشرفت ها و دست آورد های علمی فیلیپین در زمینه های مختلف به نمایش درآمد.

سخنران بعدی سرکار خانم "کارول اوربه" معاون امور اجرایی وزارت علوم و فنآوری و رئیس نشست بود که طی سخنانی  همکاری های تنگاتنگ وزارت خانه و دانشگاههای معتبر این کشور را زمینه ساز پیشبرد اهداف علمی دانست و اظهار امیدواری کرد با حمایت های هیئت حاکمه فعلی تحت ریاست آقای دوترته رئیس جمهوری، این کشور بتواند به اهداف عالی خود دست یابد.

آقای "فور چوناتو دِلا په نیا" وزیر علوم و فنآوری نیز از تلاش خستگی ناپذیر مسئولان وزارت خانه در حمایت از دانشمندان جوان  و محققان این کشور قدردانی نمود و افزود، اقدامات این وزارتخانه در رابطه مستقیم با کار آفرینی برای متقاضیان کار در فیلیپین است. ایشان خطاب به حضار گفت، شما خود شاهد پخش نماهنگی بودید که دست آوردهای های علمی کشورمان را به نمایش گذاشت و لازم می دانم به اطلاع همگان برسانم، این وزارتخانه ده درصد بودجه کل خود را به امر انتقال فنآوری و یافته های علمی به مراکز مورد نظر و اقصی نقاط این سرزمین اختصاص داده است زیرا ما معتقدیم که انتقال سریع یافته ها به مراکز اجرایی خود ضامن ادامه و تشویق مبتکران و محققان و واسطه ای در کار آفرینی بدون اتلاف وقت است. وزیر علوم و فنآوری همچنین آمادگی وزارت خانه تحت نظر خود را برای پذیرش و کمک به طرح های تحقیقاتی پایه، بهداشت عمومی، امور فنی و صنعتی، حفظ محیط زیست، مبارزه با گرمایش زمین و تغییرات آب و هوا، تهیه انواع خوراک های دام با کیفیت و قیمت مناسب به منظور پرورش دام ، آبزیان و کشاورزی مدرن اعلام و تاکید نمود تلاش وافری را برای به خدمت گرفتن علوم و فنآوری در تولیدات و کمک به اقتصاد مملکت مبذول داشته و خواهیم داشت و امیدواریم برگزاری چنین نشست هایی ما را به اهداف مورد نظر نزدیک تر نماید.

با اتمام سخنان ایشان، آقای "بنجامین دی یُوگنو" وزیر بودجه و مدیریت فیلیپین به نمایندگی از سوی رئیس جمهوری این کشور سخنانی را ایراد و افزود، ما در این جا به عنوان تبعه یک مملکت گردهم آمده ایم تا راههای زندگی بهتر از طریق کاربرد علوم و فنآوری را جستجو نماییم. ایشان تاکید کرد، دولت فیلیپین با آگاهی از لزوم پیشرفت و آثار مثبت آن، بودجه علوم و فنآوری را از یک میلیارد پزو به پنج میلیارد پزو افزایش داده است تا کیفیت زندگی مردم در فیلیپین تغییر نماید زیرا پیشرفت علوم و فنآوری در سطح جهانی به گونه ای است که باید برای رسیدن به آن متنهای تلاش و کوشش خود را مبذول داریم و نقش دولت در دست یابی به چنین اهدافی، نقشی تسریع کننده است تا به این ترتیب بتوانیم به پای دیگر نقاط جهان برسیم و انتخاب شعار علوم برای مردم در گرد هم آیی سال جاری نیز به منظور جلب توجه همگانی و همکاری آنان در نایل شدن به چنین اهدافی است. سخنران در بخش دیگری از سخنان خویش اذعان داشت، مجهز شدن به فنآوری های مدرن را خدمت به مردم می دانیم از این رو دست یابی به فنآوری های تحقیقات فضایی را نیز در برنامه های کاری خود قرار داده ایم.

با پایان یافتن سخنان وزیر بودجه و مدیریت فیلیپین اعطای جوایز نقدی، تندیس های ویژه علوم و فنآوری و لوح های تقدیر به دانشمندان و محققان برگزیده این کشور در سال جاری مسیحی در رشته های گوناگون از قبیل، فنی، زیست محیطی، زیست شنا سی، پزشکی، فضایی، صنایع، فیزیک، زلزله شنا سی، جامعه شنا سی و اقتصاد اهداء شد.

در حاشیه این نشست نیز تولید کنند گان مختلف مواد غذایی در فیلیپین به ارائه کالاهای متنوع در غرفه های تعبیه شده اقدام کرده بودند.

 

 

 

 


١٢:٠٤ - جمعه ١٦ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٢٣٦٠    /    تعداد نمایش : ٨٣جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 499501
Visitorsofday : 91
Visitorsofpage : 1484577
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 3.4844

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت