يکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نيشابور - آرامگاه عطار
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار

گرامیداشت سالگرد هفته جهانی گفتگوهای ادیان در دانشگاه سانتاتوماس در مانیل

جمعه ۱۳ بهمن ماه آقای محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی کشورمان به اتفاق هیئت همراه در مراسم هفته جهانی گفتگوی میان ادیان که با عنوان "صلح و امنیت در جامعه" در سالن اجتماعات دانشگاه کاتولیکی سانتاتوماس برگزار شده بود شرکت نمود.

مراسم در ساعت ۹ صبح با انجام مراسم دعا که از سوی نماینده دانشجویان مسلمان دانشگاه و سپس نماینده دانشجویان کاتولیک آغاز شد و مجری برنامه مقدم میهمانان از جمله رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی را گرامی داشت. سپس خانم دکتر لیلین سیزون مدیر روابط بین الملل دانشگاه سانتاتوماس و مدیر کل انجمن ادیان برای صلح فیلیپین سخنانی را ایراد کرد. ایشان ضمن خوش آمد گویی به میهمانان اظهار داشت، سازمان ملل متحد نخستین هفته ماه فوریه هر سال را به عنوان هفته هماهنگی گفتگوی ادیان اعلام کرده است که این مراسم هر ساله  در فیلیپین  نیز گرامی داشته می شود.

ایشان افزود دیروز پنجشنبه دفتر کاردینال تاگله رهبر کلیسای کاتولیک فیلیپین با شرکت جمعی از دیپلماتهای خارجی و نمایندگان ادیان مختلف در فیلیپین انجام شد و امروز نیز ما گرد هم آمده ایم تا آن را گرامی بداریم. دکتر سیزون برگزاری چنین مراسمی را در دانشگاه تلاش در دادن آگاهی لازم به دانشجویانی دانست که بنا بر گفته او امید های آینده کشور هستند. سخنران در گویشی دیگر وجود کلیسا، مسجد و پرستشگاه بوداییان را در محله کیاپو واقع در مانیل را نمونه بارز همزیستی مسالمت پیروان مذاهب نامید و اطهار امیدواری کرد این گونه همکاری ها ادامه یابد.

اولین سخنران آقای محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی کشورمان بود که به عنوان سخنران اصلی جلسه به ایراد سخنرانی پرداخت.

ایشان ضمن تشکر از مسولین دانشگاه در برپایی جنین نشستی  گفت: اسلام زماني كه از صلح و امنيت سخن به ميان مي آورد، آن را محدود به توقّف و یا نبود جنگ ها در میان انسان ها نمی­ داند. بلکه دایره صلح و امنیت در اسلام بسیار گسترده است و هر آنچه مي تواند صلح و آشتي و امنیت به وجود آورد را در بر مي گيرد. بنابراین از دیدگاه اسلام، فقر و بي عدالتي اجتماعي، تبعيض نژادي، ستم، گمراهي در جامعه و خيلي از موارد ديگر، ممكن است موجب ناامني گردد و حتي به صلح آسيب رسانده و بي ثباتي را در جامعه افزايش دهد. وی در ادامه با بیان فراز هایی از آیات قرآن در خصوص صلح و امنیت به بررسی این مسئله در بین ادیان پرداخت و گفت: اگر به دين اسلام به عنوان آخرين دين ابراهيمي توجه شود، به صورت قطع اين نكته به دست مي‌آيد كه صلح و دوستي و امنيت مهم‌ترين راهبردي است كه اسلام بر آن تاكيد داشته و البته مفهوم صلح را بسيار فراتر از فقدان جنگ و جنگ افروزي مي‌داند. بلكه با هر آنچه كه عامل ناامني و بي ثباتي است و تهديدي براي همگرايي و زيست مسالمت آميز است مقابله مي‌كند؛ از فقر مادي گرفته تا بي عدالتي اجتماعي، تبعيض نژادي، ظلم، بي سوادي و فرقه گرايي و مانند آنها و لذا همواره آموزه‌هاي خود را بر مدارا كردن در ميان مردم و صلح و آشتي دادن در ميان آنها مورد تاكيد قرار مي‌دهد.

ایشان ادامه دادند از نظر دین خدا امنیت افراد و جامعه آنقدر مهم است که باید از همه جوانب در امان باشد. نمونه بارز این مسئله ممنوع بودن غیبت در اسلام است. ممنوع بودن غیبت از نظر اسلام نشانگر این است که از نظر دین آسمانی نه تنها جان و مال مردم حتى آبرو و شخصیت آنها نیز باید در امنیت کامل باشد و احدی حق تعرض بدان ندارد. این امنیتی است که فقط می تواند در ادیان آسمانی که اصلاح همه جوانب وجود انسان و تأمین سعادت او را عهده دار است وجود داشته باشد.

سخنران بعدی پدر روحانی سرهنگ " لوچیو روزاروزو" مسئول ایدولوژیکی و دینی پلیس پایتخت نیز سخنان مبسوطی را بیان نمود. ایشان  حضور در نشست را افتخاری برای خود تلقی و افزود،آنچه ما امروز گرامی می داریم حاصل مصوبه سازمان ملل است. او گفت ۲۳ سال است که در کسوت پدر روحانی و ۱۸ سال است که در سمت افسر پلیس در کشورم خدمت می کنم و عقیده دارم که زیباست به خالق خویش خدای بزرگ بپیوندیم اما تا زمانی که در این جهان هستیم باید به انسانهایی که به ما نیاز دارند کمک کنیم او اجتماع را به هواپیمایی تشریح کرد که اشتباه مسؤلین و مسافران می تواند منجر به سقوط آن شده. و همه را هلاک می کند و افزود صلح و امنیت در جامعه نیز همان است. ایشان شادی فرد فرد جامعه را شادی همه قلمداد کرد و افزود ما مسیحیان به کتاب مقدس و مسلمانان به قرآن معتقدند که هر دو از سوی پروردگار آمده اند.مسئول  امور دینی ایدئولوژیکی پلیس پایتخت خاطر نشان کرد ما هر یک به مثابه انگشتان دست می مانیم که با  صدمه خوردن هر یک نه تنها دست بلکه بدن هم صدمه می بیند.او واژه و مفهوم صلح را در فرهنگ ه و ادیان مختلف از جمله اسلام تشریح کرد و با اشاره به بخشی از سخنان رایزن فرهنگی ایران از همگان خواست صلح و امنیت را به عنوان ودیعه خداوند ارج نهند.

سخنران بعدی  آقای کریستوفر گراهو رییس واحد مرکز کمک های اضطراری که یک مرکز مردم نهاد است طی سخنانی حرکات  انسانها در امور اجتماعی را مانند ورود به ساختمانی تشبیه کرد که باید راههای خروج از آن و مشکلات احتمالی آن را بدانیم.ایشان وابسته بودن مسئولیت  صلح و امنیت اجتماع به نیروهای مسلح یک کشور را رد کرد و افزود همه اقشار جامعه مسئولند و با اشاره به بخشی از سخنان رایزن فرهنگی کشورمان و با بیان شواحدی اسلام را دین صلح و محبت قلمداد کرد.و افزود  در جریان واقعه شهر مراوی مسلمانان برای رهایی مسیحیان از دست داعش با انها لباس خود را می پچوشاندند تا داعشیان تصور کنند که اینها مسلمان هستند. ایشان در بخش دیگری از سخنان خود توصیری از مسجد و کلیسای شهر مراورب را نشان داد و گفت در این تصویر کاملا نشان داده می شود که داعشیان نه مسیحیت را قبول دارندو نه اسلام را  لذا باید بدانیم که در پشت پرده این گروه های افراطی تنها چیزی که وجود ندارد اعتقادات دینی است. معاون اموزشی دانشگاه نیز ضمن تشکر از شرکت کنندگان بخصوص رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بر ادامه چنین نشست هایی برای آشنایی دانشجویان تاکید نمود.

در پایان سخنرانان به سوالات  دانشجویان پاسخ دادند.

 

 


٢١:٤٠ - جمعه ١٣ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٧٩٥٩    /    تعداد نمایش : ٢٠٣جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 506368
Visitorsofday : 81
Visitorsofpage : 1506082
Onlinevisitors : 11
PageLoad : 2.2344

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت