چهارشنبه ٢٩ اسفند ١٣٩٧ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
شيراز - دروازه قرآن
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

اخبار

نمایشگاه بانوان هنرمند ایرانی و نشست هنری با موضوع هنر اسلامی - ایرانی برگزار شد

این برنامه با پشتیبانی اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور و با همکاری انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی، انجمن دوستی زنان فرهیخته فیلیپین و ایران و انجمن دوستی ایران و فیلیپین در محل دانشگاه زنان این کشور آغاز بکار کرد.
نمایشگاه یاد شده در سه بخش نمایشگاهی، کارگاه علمی و نشست علمی نیز تحت عنوان "هنر اسلامی - ایرانی" با حضور بانوان هنرمند ایرانی، استادان، معاونین و دانشجویان هنر دانشگاه زنان فیلیپین برپا شده است.
براساس برنامه ریزی ابتدا نشست هنری و سپس کارگاه های آموزشی خوشنویسی، قالی بافی، نقاشی و مرقع برگزار شد که مورد توجه دانشجویان و علاقه مندان به هنر ایرانی قرار گرفت.
همچنین در نشست هنری ابتدا دکتر پاتریشیا آرنتا Patricia Arenata معاون دانشگاه و رئیس گروه هنر دانشگاه در سخنانی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در مانیل که سبب برگزاری این نمایشگاه در دانشگاه شدند، گفت: این نمایشگاه برای ما و به خصوص برای دانشجویان دانشگاه هنر که اکنون در این محل حاضرند بسیار آموزنده و جالب است.
وی یادآور شد: دوره‌هایی را در دانشگاه‌های لندن در زمینه هنر اسلامی گذرانده‌ام و تحقیقاتی نیز در خصوص هنر معماری اسلامی انجام داده‌ام و با توجه اینکه هنر اسلامی با هنر ایرانی آمیخته شده، مایلم دانشجویان هنر ایرانی واسلامی را بشناسند و آنچه که مشخصه هنر ایرانی و اسلامی است. این هنر تجلی بهشت در روی زمین است و در هنر اسلامی شاهد درختان و نهرها هستیم به همین دلیل هنر اسلامی بسیار سمبولیک است.
آرنتا اضافه کرد: هنر اسلامی نشان می دهد که تناسبهای بسیار زیبا وجود دارد و این موضوع تصور یاد اصل آفرینش را امکانپذیر می سازد و این دیدگاه بسیاری از اندیشمندان هنر اسلامی است.
به گفته وی، بخشهایی از تجلی هنر اسلامی در مقیاس کوچکتر در استان میندانائو جنوب فیلیپین قابل مشاهده است که چگونه همگن با طبیعت هستند.
آرنتا گفت: یکی از برجسته ترین نمودهای هنر اسلامی، هنر خوشنویسی است و خوشنویسی تنها نوشتن یک سری از کلمات نیست، خوشنویسی بعدی از تجلی کلمات خداوند و قرآن است و در خوشنویسی نیز به نوعی از مقیاس های هندسی بهره مند می شویم.
وی افزود: قبایل جنوب فیلیپین نیز به نوعی خوشنویسی دارند که انعکاسی از هنر خوشنویسی کشور مالزی است و واقعیت اینکه هنر اسلامی نوعی نظم و انضباط خاصی دارد و مطمئن هستم که تمامی هنرهای اسلامی دارای پیام خاصی هستند.
براساس این گزارش، محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز درسخنانی ضمن تشکر از مسئولان دانشگاه زنان فیلیپین به دلیل همکاری در برگزاری این نمایشگاه در محل دانشگاه بانوان فیلیپین همزمان با ماه زنان در این کشور، گفت: امروز نمایشگاه آثار بانوان هنرمند ایرانی دراین محل برپا شده و این نمایشگاه گام کوچکی در همکاری های فرهنگی بین تهران و مانیل و بانوان دو کشور محسوب می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: « هنر ایرانی » یکی از غنی ترین و متنوع ترین مجموعه های میراث فرهنگی بشر است. قالی بافی، نگارگری، سفال گری، معماری، موسیقی، خوشنویسی، خاتم کاری، میناکاری و معرق چوب، نمونه هایی از هنرها و صنایع دستی ایران است.
جعفری ملک اضافه کرد: این هنر که در دانشگاه به نمایش درآمده است، در طول هفت هزار سال تمدن ایران توسط زنان و مادران ایرانی تا به امروز زنده مانده و بانوان ایرانی هنر را در گذر زمان به خانه آورده و از رنگ و طبیعت محیط خود استفاده برده و هنر را به خانه ها و زندگی روز مره پدیدار ساخته اند.
وی افزود: حضور هنر در زندگی سبب زنده ماندن رشد و شکوفایی هنر های ایرانی شده است. هنر هایی که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند و روح آسمانی هنر را به روح لطیف هنرمند ایرانی پیوند می زند.
به گفته وی، هنرمندان جوان و بین المللی ایران در دانشگاه حاضر شدند تا با نمایش هنر زیبای خود به شما دانشجویان، استادان و بازدید کنندگان قسمتی کوچکی از هنر ایران را در کشور زیبای فیلپین به نمایش بگذارند.
تندیس تقوی هنرمند خوشنویس ایرانی, پژوهشگر و معاون انجمن دوستی زنان فرهیخته فیلیپین و ایران نیز در سخنرانی خود در خصوص "هنر و تعالی انسان گفت: اسرار آفرینش و حیات فرهنگی انسان است که اندیشمندان علوم انسانی را به پژوهش بیشتر فرا می‌خواند و باید به هنر به یک مفهوم گسترده و جهان شمول تر نگاه کنیم.
تقوی اظهار داشت :هنرمند از دریچه های مختلف توانمندی های هنری خود را می‌تواند به وسیله حرکت خط رنگ صدا و اشکال هندسی به دیگران انتقال دهد و این می تواند انعکاس ذات حق تعالی باشد.
علاوه براین مریم فرجی یکی دیگر از هنرمندان ایرانی در خصوص "موج جدید هنر ایران" نکاتی را برای دانشجویان هنر مطرح کرد و افرود: اکنون برخی از هنرهای ایران با هنر های اروپایی و آمریکایی در آمیخته است و این تغییرات اجتماعی سیاسی کشور عامل به وجود آمدن تحولی در این زمینه شده است.
به گفته وی، نگرش های عمومی فرهنگ نشان می دهد که چگونه فرهنگ مرسوم و رویدادهای هنری با حضور کامل در کنار هم آمده اند تا با واقعیت های فرهنگی و خصوصیات تاریخی و ارزشهای سنتی به ویژه با اسلام و رسوم ایرانی اسلامی به عنوان عاملی در ثبت فرهنگ واقعی یک ملت شناسایی شوند.
فرجی افزود: حمایت های دولت جمهوری اسلامی ایران اکنون امکان پدیدار شدن هنرمندان هنر نو شده و موزه هنرهای معاصر ایران عامل حمایتی و تشویقی در برگزاری نمایشگاه های هنری با همکاری دولت در داخل و خارج شده است.
در پایان این نشست هنری نمایشگاه بانوان هنرمند ایرانی با حضور رئیس دانشگاه ، معاونان و دانشجویان و علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایرانی رسما افتتاح شد.


١٥:٢١ - جمعه ٢٥ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٧٠١٢٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٦١جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 518356
Visitorsofday : 468
Visitorsofpage : 1552261
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.8594

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت