يکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سعدیه - آزامگاه سعدی شیرازی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم نخستین شب از شب های پر برکت لیالی قدرو بزرگداشت ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی

همزمان با برگزاری شبهای لیلالی قدر مراسم بزرگداشت ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران در مانیل برگزار شد

برگزاری مراسم نخستین شب از شب های پر برکت لیالی قدرو بزرگداشت ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی  در رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران – فیلیپین

نخستین شب از شب های لیالی قدر، عزاداران امیر مومنان علی (ع) ، در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین گرد هم آمدند و با بر سر گرفتن قرآن ها طالب تقدیری برتر و بهتر برای امت اسلامی، مردم ایران ، خود و دیگران عزیزان خود شدند و همزمان یاد و خاطره امام راحل ( ر- ه ) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را گرامی داشتند.

برنامه با حضور جمعی از دوستداران خاندان اهل البیت از کشور های فیلیپین، پاکستان و نیجریه، ایرانیان مقیم و اعضاء انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در فیلیپین جناب آقای محمد تنهایی سفیر محترم جمهوری اسلامی در فیلیپین، حجج اسلام آقایان دکتر عبد الحسین خسرو پناه رئیس انجمن حکمت و فلسفه جمهوری اسلامی، دکتر مجتبی اکبری رئیس دانشکده بین المللی المصطفی شعبه مانیل، آقای پابلیتو بای بادو استاد دانشکده الهیات دانشگاه کاتولیکی سانتا توماس (یو – اس – تی )، در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی تشکیل شد.

در آغاز استاد آرامپونی قاری روشن دل بین المللی قرآن کریم از فیلیپین آیاتی را از کلام الله مجید قرائت نمود و سپس آقای " بای بادو" استاد دانشکده الهیات دانشگاه سانتا توماس و معاون رئیس امور اجرایی کنفرانس آسیایی ادیان برای صلح سخنانی را با عنوان " امام خمینی و دیالوک میان ادیان" ایراد نمود.

 سخنران ضمن ابراز خرسندی از دعوت به نشست یکشنبه شب اظهار داشت، امروزه همگان از مشکلات بو جود آمده در میان مسلمانان و هندوها در هند، اسلام و بو دائیان در میانمار و نواحی جنوب تایلند و مشکلات جنوب فیلیپین آگاه هستید که عامل آوارگی و بی جایی خانواده ها در داخل و خارج سرزمین های مختلف شده و خسارات بالای مالی ، انسانی و فرهنگی بو جود آورده است. حوادث بو جود آمده این سئوال  را در اذهان عمومی مطرح می نماید که چرا ادیان و مذاهب در شکل دهی به آرامش و زندگی بهتر در میان جوامع بشری با شکست روبرو شده اند؟ ایشان افزود، در پاسخ به این سئوال توجه همگان را به سخنان یکی از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد جلب می کنم که گفت، " شرایط حال حاضر تاریخ بشر، لزوم بازنگری مجدد در هویت ادیان ابراهیمی را ضروری نموده است" سخنران اذعان داشت، مشکل عمده میان ادیان مختلف کمبود شناخت آنان از یکدیگر است. او ادامه داد، اسقف " بنی تُد تُد " نخستین اسقف شهر اسلامی مراوی واقع در جنوب فیلیپین که در واقع پدر گفتگوی ادیان در این کشور محسوب می شود، زمانی اظهار داشت،  جدایی و اختلافات موجود میان مسیحیان و مسلمانان ناشی از پیش داوری های پیروان این ادیان از یکدیگر است و عدم اطلاع از حقایق یک دین و ادیان دیگر عامل اصلی بروز این مشکلات است. سخنران افزود مصداق آنچه عرض شد را می توان در آنچه توسط داعش به عنوان اسلام ارائه شد دید که با واقعیت های موجود در اسلام همخوانی نداشته و با عث درک خطا در شناخت اسلام در رسانه های بین المللی شده است.

استاد  دانشکده الهیات افزود، امام خمینی در راستای حل این معضل میان ادیان مختلف مبادرت به گفتگو با جوانان کشور های غربی نموده و از آنان خواست، اسلام را از منابع موثق پیگیری نمایند و افزود، اصرار ندارد که جوانان اسلام را از زاویه آنچه ایشان می گوید بشناسند، اما اجازه ندهند درک اسلام از طریق مغرضین در ذهن آنان جای گیرد.

سخنران اذعان داشت، امام خمینی عقیده داشت،  مومنان باید از طریق معرفت الهی حقایق را بشناسند. او بر آگاهی از طریق منابع معتبر و صحیح تاکید داشت.

مدرس دانشکده الهیات دانشگاه سانتاتوماس، خاطر نشان کرد، از آن جائیکه کتب مربوط به ادیان آسمانی در دسترس همگان قرار دارد، نیاز به تفحص، دور اندیشی و غور در حقایق مندرج در آنان حائز کمال اهمیت است.

ایشان گفت، بنا بر گفته امام خمینی، " اسلام برای همه ادیان احترام قایل است" . آقای بای بادو افزود، امام روش و سیره پیامبر اسلام را نمونه و مدلی شایسته برای زندگی مسلمانان می دانست و تاکید می نمود، شادی واقعی بشر وابسته به ایمان او به پیامبران است.

سخنران ضمن تشریح فرازهایی از سخنان امام راحل " ر- ه" امام خمینی را رهبری بزرگ قلمداد نموده و افزود، بزرگی ایشان در این جملات به خوبی آشکار می شود.

- اگر تعلیمات حضرت موسی برای یهودیان، حضرت عیسی برای مسیحیان و حضرت محمد برای مسلمانان به خوبی اجرا شوند، اختلافاتی میان پیروان بروز نخواهد کرد.

-تمام پیامبران برای رستگاری و نجات بشر و راهنمایی او به منظور کنترل خویش آمده اند.

- شادی واقعی انسان وابسته به ایمان او به پیامبران است.

- تعلیمات همه پیامبران در یک راستا است و اگر تفاوتی در شریعت آنان دیده می شود بخاطر نیاز  به شرایط خاص زمان آن ها است.

- این وظیفه حکومت اسلامی است که از امنیت ، آزادی و عقاید و اجرای آداب مذهبی دیگر ادیان و پیروان آن ها حفاظت نماید و برای آنان همان حقی را قایل شود که برای مسلمانان قایل است و شرایط یک زندگی مناسب را برای آنان فراهم نماید.

پس از اتمام سخنان استاد دانشکده الهیات دانشگاه سانتا توماس گروه تواشی " کوثر اصفهان"  که برای اجرای برنامه در ماه مبارک رمضان به فیلیپین سفر کرده اند نسبت به اجرای تواشیح اقدام نمودند که مورد توجه حضار قرار گرفت.

سخنران بعدی حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسرو پناه و رئیس انجمن حکمت و فلسفه جمهوری اسلامی بود که سخنانی را ایراد نمود. ایشان  ضمن عرض تسلیت ایام ضربت خوردن و شهادت مولی الموحدین علی "ع" به حضار اظهار داشت، خدا را شاکرم که توفیق حاصل شد که در شب ارزشمند قدر در جمع شما باشم. زیرا امشب هم شب ضربت خوردن حضرت علی ( ع) و هم مصادف با شب رحلت امام خمینی است. سخنران شب قدر را شب رقم خوردن تقدیر یک سال همگان دانست و افزود، شب قدر دقیقا تعیین نشده اما احتمال دارد در شب 19 ، 21 یا 23 رمضان باشد که احتمال شب بیست و سوم بیشتر است و شبی است که قرآن در آن نازل شد و شبی است که عبادت در آن از هزار شب برتر است. حجت الاسلام خسرو پناه لیالی قدر را ایام استجابت دعا دانست و تاکید نمود، نصیحت و توصیه اهل معرفت  این است که شب قدر را با خدا خلوت کنیم. ایشان قرب به خداوند بزرگ را در گِرو موقعیت، درس  خواندن و نخواندن ندانست و تاکید کرد که چه بسا کسی نه در حوزه و نه در دانشگاه درس خوانده باشد اما اهل دل و معرفت باشد زیرا دل را از مشغولیات خالی کرده و متوجه خدا کرده است.

حجت الاسلام خسرو پناه با بیان نمونه هایی از کسانی که در حین بودن در راه تلاش برای زندگی و امرار معاش به مقامات بالایی رسیده اند تاکید نمود باید اجنی را از دل بیرون کنید و با خدا خلوت نمایید.

سخنران در بخش دیگری از سخنان خود به فرازهایی از سخنان امیر مومنان پرداخت و افزود، عقلانیت و عدالت علی (ع) بر کسی پوشیده نیست و چه بسیار فرهیخته گان غیر مسلمانی  بوده اند که با شنیدن سخنانی از امام علی (ع) شیفته آن بزرگوار شده و به اسلام گرویده اند.

آقای خسرو پناه با بیان بخشی از مراودات خویش با واتیکان بر سخنان خود صحه گذاشت.

خطیب جلسه ضمن تاکید بر اهمیت سخنان مولی علی "ع" در ساعات پایانی عمر خویش افزود، هنگامی که فردی در معرض مرگ قرار می گیرد و می داند که رفتنی است مهمترین سخنان خویش را به نزدیکان خود می گوید، و علی (ع) نیز خطاب به حسنین همین گونه انجام داد و از آنان خواست سراغ دنیا نروند، فریب دنیا را نخورند، مراقب حال همسایه و مراقب حال یتیمان باشند، سخن حق بگویند و اصلاح میان امت را سر فصل امور خویش قرار دهند. سخنران افزود حضرت پس از سفارشات پیرامون امور اجتماعی که فرازهایی از آن بیان شد بر نماز، روزه ، حج ، امر به معروف و دیگر شعایر اسلام تاکید نمودند و این نشانگر این واقعیت است که مومن هم باید ساعی در امور اجتماعی باشد و هم در عبادات بکوشد.

رئیس  انجمن حکمت و فلسفه در بخش پایانی سخنان خویش با اشاره به تلاش برای جمع آوری منظومه فکری امام خمینی که مجموعه ای 900 صفحه ای و حاصل دو سال کار و تلاش است گفت اگر کسی از من بخواهد امام  راحل را در دو کلمه خلاصه کنم عرض خواهم کرد، عبودیت و صداقت. ایشان توضیح داد امام انقلابی بود زیرا بنده خدا بود، فیلسوف بود زیرا بنده خدا بود، رهبری بزرگ بود زیرا بنده خدا بود. سخنران تاکید کرد با آزادی خرمشهر در جنگ تحمیلی امام تاکید نمود ، خرمشهر را خدا آزاد کرد که این باز نمونه ای از بندگی و عبودیت اوست. سخنران ایستادگی و تاکید بر لزوم اجرای تصمیم خویش مبنی بر پذیرش قطعنامه را نمونه ای از صداقت امام با مردم خویش دانست و گفت امام راحل نسبت به آنچه به خاطر مردم خودش بیان کرده ایستاد و صداقت خویش را بر همگان اثبات نمود.

پس از اتمام سخنان حجت الاسلام خسرو پناه دعای روح بخش جوشن کبیر قرائت شد و  در پایان از حضار پذیرایی به عمل آمد. 

 


١٤:٣٤ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٦٧٩٩    /    تعداد نمایش : ٨٠جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 506349
Visitorsofday : 53
Visitorsofpage : 1506054
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.8125

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت