يکشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
شيراز - دروازه قرآن
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مانیل

برگزاری نشست مشترک ادیان در رایزنی فرهنگی ایران در فيليپين

برگزاری نشست مشترک ادیان در رایزنی فرهنگی ایران در فيليپين

 

نشست مشترک ادیان در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فيليپين برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي رایزنی فرهنگی، این نشست به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و با حضور گابریل گاچا، سفیر پاپ فرانسیس در مانیل (پايتخت فيليپين)، محمد تنهایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مانیل و نمايندگاني از دانشگاه پاپی سنت توماس، دانشگاه مسیحی فیلپین، دانشگاه دولتی فیلیپین، سازمان کنفرانس اسقف‌های فیلیپین، شورای امامان مسلمان  فیلیپین، کلیسای اوانجلیست‌ها، کلیسای پی ـ سی ـ ای ـ سی، کلیسای مورمون‌ها، بودایی‌ها، جنبش  فوکولاره ایتالیا، سازمان يونی هارمونی پارتنر مانیلا و سازمان عقیدتی پلیس فیلپین برگزار شد.

در آغاز اين نشست، بای بادو، استاد الهیات دانشگاه یو ـ اس ـ تی و مجری نشست گفت: حرکت‌های مثبت رایزنی فرهنگی ايران در تقویت نشست‌های گفت‌وگوی ادیان مسیحیت و اسلام، همواره مشوق دست‌اندر کاران این نوع نشست‌ها است؛ بر اين اساس از رایزنی فرهنگی ايران قدردانی می‌کنیم.

سپس محمد جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی ايران در فيليپين با بيان سخناني گفت: در زمانی هستیم که پیروان ادیان مختلف باید تلاش‌های شایسته‌ای برای شرکت در گفت‌وگو های سازنده دینی انجام دهند. اطمينان دارم که همه موافق خواهند بود که در حال حاضر بیش از هر زمان دیگر، نیاز به گفت‌وگو در بین پیروان ادیان احساس می‌شود  و باید بگویم که امروز، گفت‌وگو تنها یک انتخاب نیست؛ بلکه یک ضرورت اجباری است.

وي در بخش دیگری از سخنان خود بيان كرد: گروه‌های بنیادگرا و افراط‌گرایی در سراسر جهان با کشتن، ترور و نابود کردن زندگی و جوامع به نام مذهب، در حال از بین بردن اعتقادات مردم هستند. در این برهه از زمان است که همه پیروان واقعی ادیان مختلف باید با تأکید بر مشترکات بر وحدت، همدلی و صلح تأکید كنند.

در ادامه اين نشست گابریل گاچیا، سفیر پاپ فرانسیس در فیلیپین به ایراد سخنرانی پرداخت و طي آن گفت: به عنوان نماینده پاپ، هشت سال در خاورمیانه بودم و مطالب زیادی را در مورد مسلمانان و آداب و سنن آنان آموختم و به این نتیجه رسیده‌ام که گفت‌وگو ابزاری مؤثر و مفید برای حل مشکلات موجود در میان پیروان ادیان مختلف است.

سفیر واتیکان ادامه داد: همانگونه که شاهد بودید جلسه امروز با آیاتی از قرآن کریم آغاز شد که در آن  قداست و احترام به مریم مقدس، مادر عیسی مسیح  مورد تأکید قرار گرفت. اما علیرغم وجود چنین حقایقی دست‌های خارجی همواره کوشیده‌اند اختلافاتی را میان پیروان این دو دین بزرگ ایجاد کنند.

محمد تنهایی، سفیر کشورمان در فيليپين ديگر سخنران اين نشست هم گفت: ایران سرزمینی است که در آن تنوع ادیان مختلف وجود دارد و تمدنی شش، هفت و هشت هزار ساله دارد. در کشور من اقوام مختلفی همچون ترک، بلوچ، کرد و دیگر اقوام زندگی می‌کنند و این تنوع نژادها عاملی در شکل‌گیری زندگی مشترک آنها و بودن در کنار یکدیگر است.

تنهايي در ادامه درک بهتر از پیروان ادیان و مذاهب مختلف را از طریق همکاری با یکدیگر مانند همگنی و همکاری اعضاي بدن انسان نامید و جمهوری اسلامی را کشوری قلمداد كرد که آغازگر و مبتکر گفت‌وگوهای میان ادیان است و موفقیت در این امر را یک شبه، یک ساله و یا چندساله را غیرممکن دانست و تأکید كرد كه این تلاشی است که باید تا پایان تاریخ ادامه یابد.

وي تأكيد كرد: نقش ما استقرار صلح و دوری از خشونت و جنگ است و این نظر جمهوری اسلامی ایران است.

 

در پایان لیلین سیزون، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه سانتا توماس، نسبت به جمع‌بندی نشست گفت‌وگوی ادیان اقدام و گردهم‌آیی گفت‌وگوی ادیان در رایزنی فرهنگی ایران را لطف خداوند تلقی كرد.


١١:١١ - يکشنبه ٣٠ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٢٠٠٧    /    تعداد نمایش : ٦٤جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 525755
Visitorsofday : 19
Visitorsofpage : 1578858
Onlinevisitors : 8
PageLoad : 2.7656

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت