يکشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
شيراز - دروازه قرآن
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران در فيليپين افتتاح شد

افتتاح نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران به مناسبت چهلمین سالگرد پبروزی انقلاب اسلامی

نمایشگاه فرهنگ و هنر ایران به مناسبت چهلمین سالگرد پبروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور شخصبت های علمی و فرهنگی و دینی فیلیپین در دانشگاه دولتی این کشور برگزار شد.

 این نمایشگاه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همکاری انجمن خوشنویسان ایران , انجمن دوستی زنان ایران و فیلیپین و دانشگاه دولتی فیلیپین  از دیروز هشتم بهمن ماه در دانشکده علوم اجتماعی و فلسفه این دانشگاه  افتتاح شد  . مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران آقای محمد تنهایی , معاون دانشگاه سرکار خانم   رئیس دانشکده  علوم اجتماعی و فلسفه  کمیسونر زنان وزارت امور مسلمین , مسئول گفتگوی ادیان کلیسای کاتولیک فیلپین و همچنین اعضای  انجمن یونی هارمونی , ایرانیان مقیم , و دانشجویان و اساتید دانشگاه یو پی برگزار شد . در این مراسم به مناسبت همزمانی این مراسم با هفته هماهنگی ادیان در فیلپین و  به رسم قدردادنی از تلاش های ارزنده پدر کارلوس رئیس مسئول گفتگوی ادیان کلیسای کاتولیگ فیلیپین  در نزدیکی ادیان و برگزاری جلسات گفتگوی ادیان در این کشور تابلوی خوشنویسی اسماء الحسنی از سوی سرکار خانم دکتر تقوی مسئول انجمن خوشنویسان ایران واحد مانیل و معاون انجمن دوستی زنان دو کشور و توسط محمد تنهایی سفیر جمهوری اسلامی ایران به ایشان اهداء شد .

 این نمایشگاه شامل تابلو های خوشنویسی شده نامه حضرت علی به مالک اشتر , مناجات حضرت علی (ع) , تابلو های خوشنویسی از شعرای ایران , و همچنین نمایشگاه عکس هایی از ایران و صنایع دستی و کتب بود که مورد استقبال دانشجویان و اساتید و حاضرین قرار گرفت .

در افتتاحیه این مراسم ابتدا خانم دکتر آبررا Abrera رئیس دانشکده علوم اجتماعی و فلسفه دانشگاه دولتی پوپی که یکی از سه دانشکده بزرگ این دانشگاه می باشد در سخنان کوتاهی ضمن تقدیر و تشکر از حضور سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین خانم پرنیا Pernia معاون رئیس محترم دانشگاه و سرکار خانم تقوی هنرمند ایرانی, کمیسونر های کمیسیون امور مسلمین  سرکار خانم ماکاداوان Macadawan کمیسونر امور بانوان , اعضای کلیسا های مختلف فیلیپین, پدر کارلوس ریس Reyes از سازمان کنفرانس های اسقف های فیلیپین و مسئول گفتگوی ادیان این کلیسا , اعضای هیئت علمی و دانشجویان حاضر در این فستیوال تشکر و قدردانی نمود.

 ایشان در سخنان کوتاهی ادامه داد دانشکده علوم اجتماعی در دهه ۸۰ تاسیس و دپارتمان تاریخ برای بررسی تمدن آسیا و آشنایی دانشجویان با تمدن های آسیایی کار های مختلفی را آغاز و تا امروز ادامه داد ایشان گفت برنامه ما در سال جدید تمرکز بر یکی از کشورهای غرب آسیا یعنی ایران آغاز شده است,  به ویژه اینکه ایران در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خود قرار دارد انقلابی که چهره این کشور تاریخی را دگرگون کرده است ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی هفته فرهنگی هنری ایران در دانشگاه علوم اجتماعی پرداخت و گفت فستیوال امسال متشکل از نمایش تابلوهای خوشنویسی ,کارگاه خوشنویسی صنایع دستی و نمایش فیلم و فستیوال غذاهای ایرانی است در پایان از سوی دپارتمان تاریخ و دانشکده علوم اجتماعی و فلسفه از همکاری های ارزنده رایزنی فرهنگی به ویژه رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران جناب آقای جعفری ملک کمال تشکر و قدردانی را نمود و اظهار امیدواری نمود این فعالیت‌ها ادامه پیدا کند.

در ادامه محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنان کوتاهی گفت : ابتدا لازم می دانم مراتب تسلیت و اندوه و همدردی خود را به خاطر حادثه ترورریستی در کلیسایی در جنوب فیلیپین را به شما و خانواده های این عزیزان  اعلام بدارم و این ضایعه مطمئنا حادثه تلخی در اذهان پیروان همه ادیان الهی بر جای خواهد گذاشت.

 ایشان در ادامه ضمن تشکر از همکاری انجمن خوشنویسی ایران شعبه مانیل , انجمن دوستی زنان , و دانشگاه دولتی فیلیپین در جهت برگزاری این نمایشگاه که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران است گفت این نمایشگاه می تواند به شما دانشجویان نشان دهد که تمدن هفت هزار ساله ایران  تمدن فرهنگ , هنر و است و این تمدن در طول حیات خود صلح و دوستی را به جوامع هدیه داده است .

ایشان ادامه دادند تابلو هایی خوشنویسی و صنایع دستی که در این نمایشگاه شما شاهد آن هستید نمونه هایی بسیار کوچکی از تاریخ و هنر مردمی است که هفت هزار سال تمدن دارند .  امیدواریم با نمایش این آثار بتوانیم گام کوچکی در آشنایی شما با این تاریخ و تمدن برداریم .

در پایان ایشان مجددا از همکاری مسئولان دانشگاه دولتی فیلیپین تشکر نمود و اظهار امیدواری نمود همکاری های علمی و دانشگاهی و فرهنگی دو کشور هر چه بیشتر گسترش یابد. 

خانم دکتر پرنیا Pernia  معاون دانشگاه یو پی  در ابتدا ضمن خیر مقدم به میهمانان از پیام تسلیت صمیمانه رایزن فرهنگی در مورد واقعه بمب گذاری در یکی از شهرهای جنوب فیلیپین اتفاق افتاد را تسکین بر دردهای خود دانست و از این ابراز همدلی تشکر نمود .

 در ادامه ایشان ضمن تقدیر ویژه از جناب اقای تنهایی سفیر جمهوری اسلامی ایران , جعفری ملک  رایزن فرهنگی و همچنین پدر کارلوس رئیس و اعضای کمییون امور مسلمین فیلیپین ,از خانم دکتر آبرراAbrera و همه شرکت کنندگان تقدیر و تشکر نمود.

 ایشان در بخش دیگر از سخنان خود گفتند اینجانب معتقدم که کار هنری در واقع نوعی فعالیت برگزیده اجتماعی برای شناساندن یک کشور به دیگر ملل است ایران کشوری بزرگ است که علیرغم هجمه تبلیغات قدرت های جهانی و محاصره اقتصادی همچنان با استقلال خود نسبت به ارائه ارزش های فرهنگی انسانی به جهان اقدام می نماید و لازم است در اینجا عرض کنم اگر چه فاصله بین دو کشور زیاد است اما با نگاهی به تمدن و فرهنگ و کارهای زیبای هنری آنها را در کنار خود احساس می کنیم.

 ایشان در ادامه گفتند ایران نخستین کشور در خاورمیانه است که پذیرای نیروی کار فیلیپینی در کشور خویش شد و پس از گذشت چندین سال کشورهای دیگر مبادرت به استخدام نیروی کار فیلیپینی نمودند.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت امور خارجه فیلیپین بالغ بر ۸۰۰ خانواده ایرانی فیلیپینی در حال حاضر در ایران زندگی می‌کنند که این مایه افتخار و سربلندی است ایشان در ادامه توضیحاتی درخصوص دانشگاه دولتی فیلیپین ارائه کردند و گفتند این دانشگاه در منطقه دیلمان در شهر کیزون queson city) (واقع شده است و در حال حاضر ۲۳ هزار دانشجو و ۱۵۰۰ نفر اعضای هیات علمی دارد که یکی از این ایرانیان حاضر در جلسه نیز اعضای هیات علمی این دانشگاه است و لذا برگزاری چنین نمایشگاه هی در  دانشگاه با موضوع ایران به عنوان کشوری واقع در غرب آسیا از اهمیت خاصی برخوردار است و امیدواریم همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با این دانشگاه همچنان ادامه دارد یابد.

 

 

 پدر کارلوس ریس Carlos REYES مسئول گفتگوی ادیان کلیسای کاتولیک فیلیپین و همچنین دبیر اجرایی اجلاس یونی هارمونی  مانیل ( گقتگوی ادیان ) طی سخنانی گفت برای من مایه افتخار است که در دانشگاهی که خود فارغ‌التحصیل شدم یک بار دیگر در حضور سفیر محترم و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و مقامات و دانشجویان فیلیپینی و در جشنواره فرهنگ و هنر ایران  سخن بگویم  .

ایشان ادامه داد در سال ۲۰۰۸ من سفری خاطره انگیز به ایران داشتم این سفر برای من بسیار روشنگر بوده است و حقایق بسیاری را برای من روشن کرد و متوجه تبلیغات منحرف کننده غرب بر علیه ایران شدند .

رئیس در ادامه گفت  تابلوی ۹۹ نام خداوند بزرگ که امروز به من اهدا شد خاطره ای است که همواره می ماند و از آن شگفت زده شدم.

در پایان ایشان گفت : برادران و خواهران ما در حالی در اینجا گرد هم آمده ایم که سایه شوم بمب‌گذاری دیروز در کلیسای جامع شهر هلو که موجب کشته و مجروح شدن حدود ۱۰۰ نفر شده است قلب ما را جریحه دار کرد امیدوارم که سایه این تندروی‌ها در میان مسیحیان و مسلمانان از میان برود زیرا همه ما انسانیم و احساس قلبی ما و شما یکیست همه ما ایمان به خدا داریم .

در اینجا لازم می دانم از همکاری های ارزنده رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از یونی هارمونی و حضور در جلسات گفتگوی ادیان تشکر کنم و امیدوارم در برنامه های آتی که از تاریخ یکم الی هفتم فوریه برگزار می گردد همچنان ما را یاری نمایند .

امیدواریم که بیداد بی‌عدالتی‌ها برطرف شده و شاهد استقرار صلح و دوستی میان پیروان ادیان مختلف  باشید

 

جناب آقای محمد تنهایی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه نمایشگاه فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه های دولتی فیلیپین ( یو پی ) در سخنان افتتاحیه گفت در ابتدا لازم می دانم از مسئولین محترم این دانشگاه و همه افرادی که در برپایی این نمایشگاه که همراه با ارائه هنر خوشنویسی و همزمان ارائه دیگر کارهای هنری و فرهنگی ایران است تشکر و قدردانی نمایم بسیار مسرورم که رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران یک فرصت مناسبی را به دست آورد تا نمایشگاه از فرهنگ و هنر ایران را در  این دانشگاه بزرگ و معتبر همزمان با ایام چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر پا نماید انقلابی که با اراده مردم ایران برای در دست گرفتن سرنوشت خویش شکل گرفت مردمی که اراده کردند کشور را آزاد کرده و در اختیار خویش می گیرند . به فاصله کوتاهی پس از انقلاب ۸ سال جنگ تحمیلی بر ایران تحمیل شد و علیرغم برقراری محاصره اقتصادی کشور همچنان بر استقلال خویش باقی مانده است .

 ایشان ادامه داد زیبایی هر فرهنگ چالش آن در برابر مشکلات است در مورد ایران این چالش در برابر ملتی بود که سهم بزرگی در تمدن جهانی دارد و اینکه ایران همواره خواسته است تجربیات خود را با جهان سهیم شود از جمله با ملت بزرگ فیلیپین و ما مایلیم روابط خوب و دوستانه با ملت فیلیپین ادامه داشته باشد  و از امروز در این سالن کنار هم آمدیم تا به این مهم دست یابیم  آن هم در دانشگاه بزرگ و معتبر دولتی فیلیپین که دارای بهترین دانشجویان بهترین اساتید و بهترین کارکنان است .

ایشان در ادامه اظهار امیدواری نمود که در آینده نزدیک شاهد برپایی مناسبت ها و جشن های مشابهی از سوی شما و از سوی مردم فیلیپین در دانشگاههای ایران باشیم و به اقدامات مبادرت کنیم که ما را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند در پایان از همه مسئولین و دست اندرکاران این مراسم تشکر و قدردانی نمود


١٤:٣٢ - چهارشنبه ١٠ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٢٦٠٦    /    تعداد نمایش : ٥٨جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 525789
Visitorsofday : 100
Visitorsofpage : 1578939
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.7188

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت