سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
حرم مطهر حضرت امام خميني (ره)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دومین نمایشگاه مشترک خوشنویسی " پیشگامان صلح در میان ملت ها" در فیلیپین

دومین نمایشگاه مشترک و گارگاه خوشنویسی نستعلیق  با عنوان "پیشگامان صلح میان ملت ها" با ارائه تابلوهای مشترک صلح و همچنین تابلوهای نستعلیق نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر و مناجات آن امام با حضور روسا و نمایندگان دانشگاه ها و مراکز فرهنگی مختلف فیلیپین در دانشگاه مسیحی فیلیپین به مناسبت روز ملی خوشنویسی ایران برگزار شد .

"دکتر امیلی تانگونان  :   علیرغم وجود انواع خوش نویسی در میان همسایگان ما از جمله ژاپن، کره و چین تاکنون چنین اقدام شایسته و بایسته ای میان هنرمندان خوش نویس آن کشورها و فیلیپین انجام نشده است لذا این اقدام رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین اقدامی مبتکرانه و قابل تمجید است."

در هفته خوشنویسی ایران با همت رایزنی فرهنگی ایران و انجمن خوشنویسان شعبه مانیل و دانشگاه مسیحی فیلیپین (Philippine Christian Universityو همکاری انجمن زنان فزهیخته ایران و فیلپین , انجمن اسلامی دانشجویان مانیل , دانشکده هنر، علوم و کارهای اجتماعی دانشگاه مسیحی فیلیپین دومین نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی با عنوان  "پیشگامان صلح میان ملت ها "در سالن اجتماعات این دانشگاه و با حضور  آقای دکتر " هوانیت گوان" ( DR Junifen Gauuan)   رئیس دانشگاه، سرکار خانم دکتر امیلی تانگونان  (DR.Emillie tangonan) رئیس دانشکده هنر، علوم و امور اجتماعی این دانشگاه، سرکار خانم " لوره آبایا"  (lorea Abaya)جامعه شناس و عضو برجسته جنبش کاتولیکی " فوکولاره" شعبه فیلیپین، آقای " آلوین بلن کامینو"  (Alvin belen Kalvino)نماینده ( اِن سی سی اِ) کمیسیون فرهنگ هنر فیلیپین به عنوان بالاترین مرجع فرهنگ و هنر در فیلیپین ، خانم دکتر آنابلا گازمن     Anabelle guzman  مدیر روابط عمومی دانشگاه امیلیو آگینالدو (Emilio Aguinaldo College) ,دکتر  مارینا مریدا (Dr.marina g. Merida) از کالج  سنت اسکالستیک مانیلCollege of Arts and Sciences St.Scholastica"s College -Manil    و  دانشجویان رشته هنر و هنردوستان فیلیپین روز دوشنبه بیست و سوم مهرماه 1397 برابر با پانزده اکتبر 2018 میلادی  با اهداء دو تابلو یک تابلو صلح به دانشگاه و یک تابلو سیاه مشق به رئیس دانشگاه به پاس همکاری در برگزاری این نمایشگاه  برگزار شد..

در ابتدا  مجری برنامه ضمن خوش آمد گویی به حضار گفت، امروز در سالگرد تاسیس انجمن خوش نویسان ایران ایران گرد هم آمده ایم تا در برنامه ای تحت عنوان " پیشگامان صلح در میان ملت ها" به کار مشترک هنرمندان دو کشور ایران و فیلیپین در زمینه خوش نویسی ارج گذاشته و اهمیت توجه به خوش نویسی را مورد تاکید قرار دهیم زیرا کارهای هنری ایران بویژه خوش نویسی در واقع کار مشترک دست و قلب انسان است.

سپس خانم دکتر امیلی تانگونان رئیس دانشکده هنر، علوم و امور اجتماعی سخنانی را ایراد نمود. ایشان ضمن تشکر و خوش آمد گویی به میهمانان و ابراز قدردانی  ویژه از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در فیلیپین به خاطر برگزاری نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی وگرامیداشت سالگرد تاسیس انجمن خوش نویسان ایران  در دانشگاه مسیحی فیلیپین اظهار داشت،نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی که امروز  همراه با برپایی نمایشگاه صنایع دستی زیبای ایران در معرض دید شما مدعوین ارجمند قرار دارد نشان دهنده فرهنگ غنی ایران است و زیبایی و ظرافت در کارهای دستی هنری ارائه شده  بسیار برجسته و چشمگیر است زیرا نشانگر وجود هنرهای بزرگ در میان ایرانیان بوده و جای تشویق فراوانی دارد .( این بخش از سخنان ایشان با تشویق  حضار در سالن اجتماعات همراه شد.) سخنران در بخش دیگری از سخنان خویش خواستار تداوم همکاری های فرهنگی هنری رایزنی فرهنگی و دانشگاه مسیحیان فیلیپین شد و تاکید نمود برپایی این گونه نمایشگاهها مشوق دانشجویان ما به ویژه دانشجویان رشته های مختلف هنری در توجه به هنر ایران است. سخنران در پایان گفتار خویش تاکید کرد، علیرغم وجود انواع خوش نویسی در میان همسایگان ما از جمله ژاپن، کره و چین تاکنون چنین اقدام شایسته و بایسته ای میان هنرمندان خوش نویس آن کشورها و فیلیپین انجام نشده است لذا این اقدام رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین اقدامی مبتکرانه و قابل تمجید است، این بخش نیز با کف زدن های ممتد حضار بویژه دانشجویان رشته هنر همراه شد.

 سرکار خانم دکتر تندیس تقوی  مسئول انجمن خوشنویسان مانیل و معاون انجمن دوستی زنان ایران و فیلپین به عنوان سخنران بعدی گفت : به مناسبت روز ملی خوشنویسی در ایران من هم اکنون اینجا هستم تا خط ملی و نشان فرهنگی کشورم را در قالب هنر به اتفاق هنرمند جوان و فرهیخته فیلیپینی که برای حفظ و احیای میراث فرهنگی کشورش می کوشد پنج اثر خوشنویسی مشترک  خط "نستعلیق و بای بایین" به شما عرضه کنیم . امروز نمایشگاه ما شاهد تابلو هایی از خط نستعلیق است که شما آن را مشاهده می کنید . یک بخش از این نمایشگاه به آثار اسلامی بخصوص نامه حضرت علی (ع)به فرماندار خود و دیگری  بخش هایی از مناجات و دعاهای امام اول شیعیان تعلق گرفته  است .

تعامل خط با دین و ادبیات سبب شده است که این هنر در طول سالیان عمر خود به یکی از مردمی ترین هنر ها در ایران و هویت ملی تبدیل شود. ایشان در ادامه ضمن تشکر مجدد از مسئولین دانشگاه برای برگزاری این نمایشگاه  گفت امیدوارم بتوانیم با همکاری رایزنی فرهنگی این نمایشگاه ها را در دیگر دانشگاه ها  نیز برگزار نماییم  

سپس آقای" تایپان لوسه رو" هنرمند خوش نویس فیلیپین مطالبی را ایراد نمود.  ایشان ضمن معرفی اجمالی خود افزود برای یک دوره کوتاه مدت چهار ماهه خوش نویسی به ژاپن سفر نمودم و پس از بازگشت به فکر احیاء خوش نویسی یکی از انواع خطوط باستانی فیلیپین به نام " بای بائین" افتادم و در این زمینه شروع به کار کردم، سخنران در بخش دیگری از سخنان خویش نمونه هایی از حروف خط باستانی خوش نویسی فیلیپین را به حضار نشان داد و رابطه آن حروف را با یکدیگر تشریح نمود که مورد توجه قرار گرفت. آقای  " لوسه رو" در ادامه سخنان خود افزود، این جانب تاکنون به ایران سفر نکرده ام اما با حضور در رایزنی فرهنگی با جلوه هایی از هنر زیبای ایران آشنا شدم. ایشان خاطر نشان کرد، این که ایرانیان الفبای خود را گرامی داشته و ضمن قائل شدن احترام آنرا با طلا تذهیب می کنند کاری قابل توجه و قابل ستایش است که لازم است ما فیلیپینی ها از آنان بیاموزیم که چگونه برای جلوه های مختلف هنر خویش احترام قائلند. ایشان ادامه داد که مایه افتخارمن است که  با خانم دکتر تقوی ریيس انجمن خوشنویسان مانیل  درروز ملی خوشنویسی ایران و درکنارهمسرش رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران میکوشد درقالب هنرنمایشگاه رنگ وعشق وصلح وجشن دوستی کشورها برپاکند  همکاری میکنم و این موضوع  باید الهام بخش مافیلیپینی ها درحفظ فرهنگ کشورمان باشد.

در ادامه  آقای محمد جعفری ملک سخنان خود را ایراد نمود ایشان ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه بخصوص رئیس دانشگاه مسیحی فیلیپین  , دانشگاه آگینالدو ودیگر حضار که در این نمایشگاه حاضر شدند  سخنان خود را با سوالی از دانشجویان  شروع نمود " آیا می دانید ایران کجاست ؟"

 و سپس توضیحاتی در باره تاریخ و تمدن ایران اسلامی برای دانشجویان ارائه نمود و گفت ایران با تاریخ و تمدن هفت هزار ساله خود و قرار گرفتن در یکی از کلیدی ترین مناطق آسیا و جهان  در طول تاریخ هرگز به کشوری حمله نکرده و شروع کننده جنگ با هیچ کشور و تمدنی نبوده است . ملت ایران در طول این هفت هزار سال تمدن فرهنگ و هنر , صلح و دوستی را به مردم جهان هدیه داده اند و شما امروز  شما شاهد هنر های زیبای این مرز و بوم هستید .

 ایشان در ادامه گفت هنر خوشنویسی ایران هنر مردمی است که در حال حاضر در ایران بیشترین هنر آموز را دارد این هنر به دلیل استفاده در متنون ادبی و متون مذهبی علاوه بر جنبه هنری دارای قداست هم هست . لذا شما در این نمایشگاه آثاری از جمله نامه امام علی(ع)اولین امام شیعیان به مالک اشتر فرماندار  حضرت علی در مصر را مشاهده می کنید که ترجمه این نامه بصورت یک کتابچه در اختیار شما قرار گرفته است . این نامه که حدود 1400 سال پیش نوشته شده دارای خصوصیات یک منشور حکومتی است که هر کسی که این نامه را مطالعه نماید به  تفکر خاص اسلام در زمینه حکومت و سیاست و جامعه پی خواهد برد . این نامه که در نوع خود در حکوت داری بی نظیر است از سوی امام اول  شیعیان برای فرماندار خود در مصر نگاشته شده است . ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع هفته خوشنویسی اشاره کرد و گفت به خاطر مردمی بودن این هنر در ایران روز ملی خوشنویس داریم و به همین مناسبت این نمایشگاه و کارگاه امروز در این دانشگاه برگزار شد 


١٤:١٩ - پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٤٣٩٦    /    تعداد نمایش : ١٧٠جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 539100
Visitorsofday : 46
Visitorsofpage : 1627029
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0781

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت