سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سعدیه - آزامگاه سعدی شیرازی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مانیل

برگزاری نمایشگاه مشترک خوشنویسی هنر صلح به مناسبت روز ملی خوشنویسی ایران در دانشگاه دولتی فیلیپین

این نمایشگاه به مناسبت هفته خوشنویسی ایران  و با همکاری و مشارکت انجمن خوشنویسان شعبه مانیل , انجمن دوستی زنان فرهیخته ایران و فیلپین , دانشگاه یوپی برگزار شد و دو  هنرمند ایران و فیلیپین با خلق پنج اثر مشترک با عنوان هنر صلح به عنوان موضوع اصلی نمایشگاه  همزمان آثار دیگری را از خوشنویسی دو کشور به معرض دید علاقمندان به فرهنگ و هنر دو کشور می رسانند .

این نمایشگاه ها قرار است  به مدت یک هفته در دو دانشگاه بزرگ فیلیپین و یک کلیسا به نمایش درآید در اولین نمایشگاه که امروز همزمان با آغاز هفته خوشنویسی برگزار شد این پنج آثار همراه با بیست تابلو (ده تابلو خوشنویسی نستعلیق و 10 تابلو خوشنویسی خط تاگالوگ (خط بای بایین- bay baiin)که الفبای اصلی و اولیه مردم فیلپین قبل از استعمار اسپانیا بوده است ) به نمایش در آمده است و مقرر شد در نمایشگاه بعدی که در روزهای آینده برگزار  می گردد تعداد 60 تابلو خوشنویسی از هر دو کشور  به نمایش در آید.

 در مراسم افتتاحییه این نمایشگاه از هنرمندان ایرانی انجمن خوشنویسان شعبه مانیل , هنرمند فیلپینی و همچنین مسئولین دانشگاه دولتی فیلیپین نیز تقدیر به عمل آمد.

 در این نمایشگاه تابلوهای خوش نویسی خط نستعلیق ایران و خوش نویسی خط " بایی بائین" از فیلیپین که بطور مشترک توسط هنرمندان ایرانی و فیلیپینی نوشته شده بود به نمایش درآمد.

در این مراسم تابلو "هنر صلح" به سرکار خانم دکتر ماریا برنادت آبررا Maria Bernadette Abrera    رئیس دانشکده امور اجتماعی و فلسفه دانشگاه یو پی اهداء شد .

برنامه ساعت ده صبح با نواختن سرود ملی جمهوری فیلیپین و جمهوری اسلامی ایران و با حضور آقای محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی، هنرمندان، سرکار خانم دکتر تندیس تقوی هنرمند خوش نویس کشورمان و آقای " تایپان لوسه روTaipan Lucero - " هنرمند خوش نویس فیلیپین، سرکار خانم  دکتر آدلایدا فیگورس Adelaida Figures  استاد  هنردانشگاه  یو پی، سرکار خانم " برنار دیتا ر یس چرچیل  bernaditta Reyes Churchill" رئیس شورای مطالعات بین الملل فیلیپین و رئیس انجمن ملی تاریخ ، سرکار خانم دکتر ماریا برنادت آبررا Maria Bernadette Abrera    رئیس دانشکده امور اجتماعی و فلسفه دانشگاه یو پی، جمعی از دانشجویان  دانشگاه هنر این دانشگاه و ایرانیان مقیم آغاز و مجری برنامه ضمن گرامیداشت مقدم مهمانان اظهار داشت، این اقدام مشترک فرهنگی که نوعی هم گرایی میان هنر دو کشور آسیايی است که نشان دهنده توجه به هنر به ویژه هنر خوشنویسی است که امروز به صورت چند تابلو در معرض دید شما مدعوین گرامی قرار دارد.

 سپس سرکار خانم  دکتر آدلایدا فیگورس Adelaida Figures  استاد  هنردانشگاه  یو پی، سرکار طی سخنانی ضمن خوش آمد گویی به حضار اظهار داشت، همه ما این جا گرد هم آمده ایم تا بر همکاریهای فرهنگی میان  ایران و فیلیپین که به صورت چند تابلو خوش نویسی مشترک تهیه شده اند ارج نهیم. ایشان ضمن تبریک روز ملی خوش نویسی ایران به ایرانیان حاضر و هنرمندان خوش نویس هر دو کشور اذعان داشت، کاری که توسط  این دو هنرمند عزیز اجرا شد به عنوان هم گرایی خوش نویسی میان دو کشور از ویژه گی های خاصی برخوردار است. خانم دکتر ... افزود، هنر خوش نویسی هنری دیرینه در ایران و نمونه بکار گرفته شده خط خوش نویسی فیلیپین نیز از قدمت تا ریخی برخوردار است که  چنین اقداماتی نزدیک کننده فرهنگ ها به ویژه فرهنگ دو کشور ایران و فیلیپین است. ایشان ضمن ابراز خرسندی از تاسیس انجمن خوشنویسان در مانیل گفت این انجمن بصورت رایگان نسبت به آموزش خوشنویسی در این کشور اقدام نموده است و حتی به افراد دورگه ایرانی و فیلیپینی نیز آموزش خوشنویسی ارائه می کند . وی اظهار امیدواری کرد که چنین فعالیت های مشترکی ادامه یابد.

سپس آقای محمد جعفری ملک رایزن فرهنگی ایران آغاز به سخن نمود ایشان گفت تمدن هفت هزار ساله ایران هنر را به جهانیان عرضه کرده است و مردم ایران در این هفت هزار سال تمدن خود جز صلح و دوستی چیز دیگری را به مردم جهان هدیه نداده اند.  ایشان  در بخش دیگری از سخنان خود گفت هنر خوشنویسی در ایران به عنوان مردمی ترین هنر ملی است و هم اکنون علاقه مندان زیادی به فراگیری این هنر مشغول هستند .

ایشان در ادامه گفت در حال حاضر  دو هنر مند خوشنویس  ایران و فیلیپین با همکاری هم و بصورت مشترک تابلو هایی را با عنوان "هنر صلح خلق نمودند که در معرض دید علاقمندان  قرار خواهد گرفت . این تابلو ها اولین تجربه همکاری مشترک دو هنرمند آسیایی از دو کشور فیلیپین و ایران است .  رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک همکاری بیشتری بین هنرمندان دو کشور انجام پذیرد و ما شاهد رشد ارتباطات فرهنگی دو کشور باشیم .

سرکار خانم دکتر تندیس تقوی هنرمند خوش نویس کشورمان تندیس تقوی رئیس انجمن خوشنویسان شعبه مانیل و هنرمند خوشنویس ایرانی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه" هنر صلح "گفت با توجه به اینکه  امروز شصت و هشتمین سالگرد تاسیس انجمن خوشنویسان ایران بزرگترین سازمان فرهنگی در ایران است که به هنرجویان خود  مدرک رسمی هنری اعطا می کند همچنین ایشان ادامه داد انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل در فوریه 2018 میلادی زیر نظر دفتر انجمن خوشنویسان ایران در فیلیپین آغاز فعالیت نموده است که برای همه اساتید خوشنویسی ایران آرزوی سلامتی دارم ایشان ادامه داد به مناسبت روز ملی خوشنویسی در ایران من هم اکنون اینجا هستم تا خط ملی و نشان فرهنگی کشورم را در قالب هنر به اتفاق هنرمند جوان و فرهیخته فیلیپینی که برای حفظ و احیای میراث فرهنگی کشورش می کوشد به شما عرضه کنیم ما آثار  مشترکمان را به عنوان هنر صلح جهانی به همه مردم دنیا پیشکش می‌کنیم و می‌خواهیم به همه دولتمردان دنیا بگوییم با زبان هنر که ساده و صادق و صمیمی است می‌توان بر دل ها حکومت کرد ایشان در ادامه ضمن تشکر مجدد از اساتید دانشجویان و روسای دانشکده های مختلف دانشگاه دولتی فیلیپین که در این مراسم حضور داشتند برای همه توفیق سلامتی و صلح نمود....

با اتمام سخنان خانم تقوی، آقای "تایپان لوسه رو Taipan Lucero - " هنرمند خوش نویس فیلیپین سخنان خویش را آغاز نمود. ایشان فرصت را مغتنم شمرده و ضمن تشکر از حضور دوستداران هنر در مراسم " هنر صلح" اظهار داشت، از همه شما حضار گرامی که در مراسم سالگرد تاسیس انجمن خوش نویسان ایران به این جا آمده اید بسیار تشکر و قدردانی می کنم زیرا حضور شما ارج نهادن بر کار هنری ماست. آقای " لوسه رو" افزود این جانب هنوز از ایران دیداری نگرده ام اما با حضور در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل با گوشه هایی از فرهنگ و هنر غنی ایران آشنا شدم و دریافتم که ما می توانیم همکاری های گسترده ای را در زمینه های مختلف هنری داشته باشیم.

سخنران در بخش دیگری از سخنان خویش افزود، مردم ایران برای فرهنگ و هنر خود ارج و منزلتی بالا قائلند و نمونه آن گرامی داشت خوش نویسی است یعنی کاری که متاسفانه در کشور ما نیست و باید از آنان بیاموزیم و به هنر و فرهنگ خویش ارج بیشتری بگذاریم و از برادران و خواهران ایرانی خود بیاموزیم که چگونه باید به مظاهر فرهنگ و هنر ارج نهاد.

پس از اتمام سخنان هنرمند خوش نویس فیلیپین، لوح های تقدیر از دست اندر کاران گرامیداشت سالگرد روز ملی خوش نویسی و همچنین تقدیر نامه هایی به ایرانیان مقیمی که دوره مقدماتی خوش نویسی را با موفقیت به پایان رسانده اند اعطا شد و در پایان از حضار پذیرایی به عمل آمد.

 


١٤:٤٢ - پنج شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٤٣٩٨    /    تعداد نمایش : ١٥٧جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 539099
Visitorsofday : 45
Visitorsofpage : 1627028
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 2.4844

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت