شنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سردار مبارز با تروریزم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مانیل

برگزاری نمایشگاه خوشنویسی , صنایع دستی و عکس به مناسبت چهلمین سالگرد پبروزی انقلاب اسلامی

در ادامه بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در فیلیپین، کارگاه هنر و خوشنویسی به همت انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل در دانشگاه «سنت اسکولاستیک» مانیل با موضوع مشترکات خوشنویسی نستعلیق و بای بایین (خط فیلیپینی پیش از دوره حضوراسپانیایی‌ها) برگزار و طی آن تابلوی صلح؛ کار مشترک تندیس تقوی، بانوی هنرمند ایرانی، مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل و معاون انجمن زنان ایران و فیلیپین و «تایپان لوسرو»، هنرمند فیلیپینی به خانم کریستین پینتو(Christine Pinto)، رئیس دانشگاه سنت اسکولاستیک اهدا شد.

در مراسم افتتاح این کارگاه، خانم «مارینا مریدا»، استاد دانشکده هنر دانشگاه سنت اسکولاستیک ضمن خوشامدگویی به حاضران از تندیس تقوی به خاطر برگزاری این کارگاه قدردانی کرد و گفت: هدف از برگزاری این کارگاه نمایش مشترکات فرهنگی دو کشور ایران و فیلیپین و آشنایی با فرهنگ غنی یک کشور آسیایی(ایران) است، امیدوارم در این برنامه کوتاه شما دانشجویان بتوانید با فرهنگ نوشتاری دو کشور آشنا شوید.

تولد دوباره

در ادامه خانم «ربکا کاکو» (Rebecca Cacho) رئیس دانشکده هنر دانشگاه «سنت اسکولاستیک» در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران به خاطر همکاری در برگزاری این کارگاه، از اینکه دو هنرمند ایرانی و فیلیپینیِ خالقِ تابلوی صلح، در صدد یافتن راه‌های مشترک فرهنگی از طریق هنر هستند، ابراز خرسندی و تأکید کرد: خوشنویسی هنری است که در فیلیپین تقریبا منسوخ شده و در این کارگاه ما شاهد تولد دوباره این هنر هستیم.

اهدای تابلوی هنرمندان مسلمان و مسیحی به دانشگاه مانیلتندیس تقوی، مسئول انجمن خوشنویسان ایران شعبه مانیل در حال سخنرانی در مراسم

تندیس تقوی نیز طی سخنانی اظهار کرد: به عنوان یک هنرمند و پژوهشگر باور دارم که فرهنگ و هنر از جریانات سیاسی و اقتصادی تأثیر می‌پذیرد، لذا برای داشتن یک پشتوانه فرهنگی و استقلال اقتصادی و سیاسی بسیار مهم است و اهمیت و تاریخچه خط نستعلیق و ارتباط آن با هویت ایرانی و پیوند آن با روح غنی ادبیات ایران و کلام وحی از همین غنای فرهنگی و استقلال سیاسی نشأت می‌گیرد.

وی درباره کار مشترک با خوشنویس فیلیپینی و دلیل انتخاب خط بای بایین چنین گفت: شباهت‌های زیادی میان دو کشور ایران و فیلیپین به ویژه در قسمت جنوب این کشور، استان میندانائو (شهرهای مراوی و زامبوآنگا) وجود دارد و این شباهت‌ها در معماری، رنگ، تزئینات روی لباس‌ها و نقاشی نمایان است.

ویژگی‌های خط بای بایین

تقوی تصریح کرد: در خط بای بایین شباهت‌هایی با خط هندی (دیواناگری) و خط پهلوی دیدم. اگرچه چیزی که بیشتر از همه به محض دیدن بای بایین من را متعجب کرد، قدرت خطوط مارپیچ و منحنی است که به زیبایی سیرت این خط افزوده است، درست مانند نستعلیق.

این هنرمند ایرانی تأکید کرد: شباهت دیگری هم که برایم حائز اهمیت بود این است که ما برای خوشنویسی آیات قرآن و مضامین عرفانی از خط نستعلیق استفاده می‌کنیم و‌ گفته می‌شود که اسپانیایی‌ها در گذشته از این خط برای آموزش اصول مذهبی کاتولیک‌ها استفاده کرده‌اند.

در ادامه تایپان لوسرو، هنرمند خوشنویس فیلیپین که در صدد احیای هنر خوشنویسی این کشور است، گفت: بسیار مفتخرم از اینکه با کشوری همچون ایران که تاریخچه قوی خوشنویسی دارد، مشترکاتی پیدا کرده‌ایم و با خط بای بایین ونستعلیق و با زبان هنر، توانسته‌ایم پیام صلح را به مردم جهان برسانیم.


١٠:٥٤ - شنبه ٣ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٧٢٥٦٤٩    /    تعداد نمایش : ١٥٦جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 544276
Visitorsofday : 14
Visitorsofpage : 1638982
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 2.7344

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت