دوشنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سردار مبارز با تروریزم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مانیل

برگزاری جشن نوروز با حضور نمایندگان ادیان مختلف فرهیختگان علمی , فرهنگی فیلیپین

 

برگزاری جشن نوروز با حضور فرهیختگان علمی , فرهنگی و دینی فیلیپینی در مانیل

 

جشن نوروزی با حضور روسای دانشگاه ها ,اساتید و نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف در رایزنی فرهنگی برگزار شد .

 این برنامه که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل برگزار شد نمایندگان و روسا و  اساتید دانشگاه های مسیحی مانیل Philippine Christian University ,سانتا توماس University of Santo Tomas, سنت اسکولاستیک St. Scholastica"s College, Manila, مرکز مطالعات Institute of Women"s Studies ,  مرکز مطالعات ادیان institute of religious formation, دانشگاه دولتی فیلیپینUniversity of the Philippines , دانشگاه سنت پل St. Paul University Philippines, دانشگاه زنان فیلیپین Philippine Women"s University, جنبش فوکولاره و اعضای سازمان یونی هارمونی ( گفتگوی ادیان ), امام بزرگ مسجد آبی , کلیساهای کاتولیک , سنت اجیدیو , مورمونها , سازمان کنفرانس اسقف های فیلیپین cbcp و با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایرن برگزار شد .

 در این مراسم ابتدا  با همراهی حاضرین دعای مقلب القلوب به زبان انگلیسی و عربی تلاوت کردند .

 سپس جعفری ملک رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ضمن خوشامد و تبریک سال نو ایرانی به حضار مختصری در خصوص عید نوروز برای حضار سخن گفت . ایشان در خصوصتقویم ایرانی گفتند قدیمی ترین تقویم ایران مربوط به 5000 سال بیش از میلاد حضرت مسیح است اما آنچه امروز ایرانیان از آن استفاده می کنند تقویمی است که توسط فیلسوف و ریاضیدان برجسته ایرانی حکیم عمر خیام در حدود 950 سال پیش تصحیح شد و این تقویم به عنوان دقیق ترین تقویم جهان نیز نام گذاری شد .

 ایشان در بخش دیگری از سخنان خود گفت :  ایرانیان در اول فروردین ماه ,هر سال و در ساعتی که دقیقا زمین به نقطه شروع حرکت خود رسیده باشد را روز عید و آغاز سال نو می دانند و آن را جشن می گیرند . این جشن به عنوان نوروز و یا روز نو در دو کشور ایران و افغانستان به عنوان عید برگزار می شود و در حدود سیزده کشور دیگر نیز جشن گرفته می شود .

جشن نوروز در سازمان ملل ثبت شده است و سازمان یونسکو نیز ان را به عنوان میراث ملموس بشری ثبت نموده است.

 ایشان در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اداب و رسوم ایرانیان در این روز گفت و بعد از سخنان ایشان کلیپی از آداب رسوم و مراسم جشن نوروز در ایران برای حضار پخش شد .

 

جناب آقای محمد تنهایی ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فیلیپین ، ضمن خوش آمد گویی به حضار ابراز داشتند که امروز ترجیح می دهم شنونده باشم تا گوینده و از شما بیاموزم . ایشان در ادامه اشاره به بزرگداشت نوروز در ایران و کشورهای همسایه کردند و بیان کردند که در گذشته تمامی این کشورها جزئی از ایران بوده و تحت عنوان سرزمین پارس یا پرشیا شناخته می شده است ، از این رو فرهنگ های مشترکی بین ما و برخی از کشورهای همسایه وجود دارد . ایشان در ادامه به مفهوم نوروز تأکید کردند و گفتند اینکه چرخش ستاره ها و سیارات موجب تغییر سال می شود بی هدف و بی معنا نیست ، بلکه بدین معناست که ما از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کنیم و این نقطه جدید یک روز نو می باشد . ایشان در ادامه بیان کردند که اگر اینگونه به مفهوم نوروز نگاه کنیم ،حداقل برای من بسیار الهام بخش و تاثیرگذار می‌باشد . در این راهی که ما برای رسیدن به مقصد قدم برمی داریم ، در مقابل خود و دیگران موظف هستیم تا روح و قلبمان را بسازیم ، تا زمانی که به نقطه پایان رسیدیم ، باتوجه به ظرفیت و توانایی هایمان بهترین باشیم . وی در ادامه افزود، به این دلیل می باشد که نوروز را “میراث “می نامند ،زیرا در درون آن چیزی نهفته است که می توانیم به کشورها و فرهنگ‌های مختلف انتقال دهیم و در این راه هماهنگی و سازگاری بیشتری ما بین ایرانیان ، مردم فیلیپین و دیگر مردم جهان وجود دارد و همچنین در این مسیر صلح و دوستی بیشتری نیز به چشم می‌خورد . از آنجا که نوروز ، صلح ، دوستی و سازگاری را اشاعه می دهد ، سازمان ملل متحد آن را میراث نامگذاری کرده است .

 جناب آقای تنهایی اظهار کردند ، یکی از مهم‌ترین چیزهایی که در این دنیا وجود دارد ، این است که هرگز نباید توقف کرد و همواره باید در حرکت بود ، همانگونه که فصول ، سیارات و ستاره ها در حال حرکت می باشند ، ما نیز به عنوان یک انسان باید در جهت بهتر شدن در حال حرکت و رشد باشیم . جهان مانند مسیری می باشد که ما باید در آن قدم برداشته و حرکت کنیم و این درسی می باشد که ما از نوروز می گیریم . ایشان در ادامه تاکید کردند که ما در این راه باید به یکدیگر کمک کنیم ، هر چه سازگاری و تعامل بیشتری در این مسیر با یکدیگر داشته باشیم ، راه بهتری را نیز دنبال خواهیم کرد،  همان‌گونه که جناب آقای جعفری ملک نیز در سخنانشان اشاره به این موضوع کردند که اگر ما تعامل بیشتری با یکدیگر داشته باشیم در این مسیر که در پیش گرفته ایم ، راحت تر و مطمئن تر قدم برمی داریم و با علم به اینکه در این مسیر تنها نیستیم و راهنما و همراه داریم محکم تر قدم برداشته ، و بهتر و سریع تر رشد می کنیم و به هدف خود می رسیم.

 در خاتمه ایشان ضمن خوشحالی بابت حضور در این گردهمایی و آرزوی موفقیت برای حاضرین گفتند که حضور در این جمع تاثیر بسزایی که در راهی که در آن قدم برداشته ام دارد ، از این رو که به من کمک می کند تا انسان بهتری باشم.

دکتر ماریتس آفریقا maritis Africa ، رئیس جرگه صلح طلبان ، خوشحالی خود را برای حضور در این جمع ابراز کردند و گفتند همواره ایران را مورد تحسین و تمجید قرار می‌دهم و همواره تصورم از ایران کشوری سرزنده ، رنگارنگ و با مردمی زیبا می باشد .

ایشان در ادامه بیان کردند ، که به عنوان نماینده ای از زنان در اینجا باید قدردانی و شادی خود را ابراز کنم . شادی بزرگداشت نوروز تنها به موسیقی ختم نمی شود ، بلکه  معنای عمیقی که در نوروز نهفته است و توسط جناب آقای تنهایی با ما به اشتراک گذاشته شد ، تأثیر بسزایی بر روی ما داشت . همانگونه که ایشان گفتند ، ما در این سفر تنها نیستیم و با یکدیگر در این مسیر قدم برمی داریم ، بدون در نظر گرفتن ملیت، دین و دیگر تفاوت‌های فرهنگی در اینجا جمع شده‌ایم ، نه برای اینکه با یکدیگر  بامدارا رفتار کنیم ، بلکه پا را فراتر گذاشته و از یکدیگر قدردانی کرده و در جستجوی خوبی ها در یکدیگر باشیم .

خانم آفریقا بیان کردند که امروز ، روز تغییر و دگرگونی می باشد ، ایشان بابت حضور بانوان علی الخصوص دکتر تندیس تقوی در این جمع ابراز خوشحالی کردند و در پایان افزودند که زنان جرأت تغییر و پرورش را بدون هیچ گونه ترس و محدودیتی برای رسیدن به نقطه آسایش دارند . ما همگی در جهت بهتر شدن ، متحد بودن و پیشرفت برای داشتن آینده ای بهتر قدم برمی‌داریم و زنان و مردان در این راه هم مسیر و همراه می باشیم .

 دکتر جونیفن گواآن jonifon Goaan، رئیس دانشگاه مسیحی فیلیپین ، اظهار داشتند که اخیراً از سفر انگلستان که به عنوان گهواره انقلاب صنعتی شناخته شده می‌باشد بازگشته اند و امروز در مراسم نوروز ایرانیان شرکت می‌کنند که یکی از گهواره های عمده تمدن جهانی می باشد . ایشان افزودند که در دانشگاه ، ما به اصولی چون شخصیت و خدمت تأکید داریم . ما برای ساخت شخصیت و ویژگی های فردی که با یک ضعف به صورت نقص در آمده اند به مبارزه می پردازیم تا زمانی که به نقطه مطلوب برسیم ، و خدمت کردن غلبه بر خودخواهی می باشد .با در نظر گرفتن تمامی این تعاریف می توانیم به موقعیت معنوی مطلوب ایران و آسیای شرقی و ادیانی چون اسلام و مسیحیت دست یابیم .

ایشان در خاتمه ضمن تبریک نوروز بابت حضور در این جمع ابراز خرسندی کردند .

 

 در پایان شرکت کنندگان در کنار سفره هفت سین عکس یادگاری گرفتند و سپس با غذای ایرانی از آنان پذیرایی شد .

 


١١:٥٢ - يکشنبه ١١ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٧٢٦٠٣٣    /    تعداد نمایش : ١٨٢جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 544298
Visitorsofday : 21
Visitorsofpage : 1639071
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.3906

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت