دوشنبه ٠٧ بهمن ١٣٩٨ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سردار مبارز با تروریزم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

روابط عمومی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مانیل

برگزاری نشست دینی خانواده از منظر ادیان به مناسبت هفته ملی خانواده در مانیل

به مناسبت هفته ملی گرامیداشت خانواده در فیلیپین و با همکاری این رایزنی ، کلیسای عیسی مسیح منجی آخر الزمان ( مورمون ها) , سازمان کنفرانس اسقف های فیلیپین ( کلیسای کاتولیک), کمیته ملی خانواده فیلیپین, جنبش فوکلاره فیلیپین, انجمن دوستی زنان ایران و فیلپین و انجمن اسلامی دانشجویان فیلیپین و در روز چهارشنبه چهارم مهر ماه 97 برابر 26 سپتامبر 2018 میلادی نشست یک روزه خانواده از منظر ادیان در فیلیپین  برگزار شد.

در آغاز مجری برنامه ضمن خوش آمد گویی به مدعوین اظهار داشت، در این جا مردان و زنانی گرد هم آمده اند که به دنبال اتحاد میان اعضاء خانواده هستند و این زیبایی گرد هم آیی است. ایشان ادامه داد، پرزیدنت "راموس" رئیس جمهور وقت فیلیپین  در  سال 1996 میلادی هفته ملی خانواده را طی فرمان شماره 847 اعلام نمود و از آن پس تا کنون هر ساله این هفته گرامی داشته می شود و طی آن ما به دنبال یافتن راههای نزدیکی بهتر اعضاء خانواده به یکدیگر هستیم و خوشحالیم در مراسم سال جاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی پا در میان گذاشت و ما را در برپایی این نشست یاری نمود لذا نشست امسال تنها یک نشست داخلی نیست بلکه به نوعی یک نشست بین المللی است .

مجری برنامه سپس از سرکار خانم "هو ایمبونگ" وکیل دادگستری و دبیر اجرایی امور حقوقی " سی بی سی پی" (کنفرانس اسقف های کاتولیک فیلیپین) به عنوان اولین سخنران  دعوت کرد سخنان خود را با موضوع " مادر و خانواده - در برابر چالش دنیای در حال تغییر " ایراد نماید.

خانم ایمبونگ اظهار داشت بنده مادر هشت فرزند بوده و معتقد به اهمیت خانواده به عنوان هسته مرکزی اجتماع هستم. ایشان سپس به با بیان گزیده هایی از بند های  قانون اساسی و قوانین مدنی فیلیپین برخورداری زن و مرد از مواهب خانواده را به عنوان امری مسجل و طبیعی قلمداد و افزود، هنگامی که سخن از خانواده می گوئیم نه تنها موارد فیزیکی از جمله وجود پدر، مادر، فرزندان و بستگان مطرح است بلکه مراد توجه به امور غیر مادی خانواده از جمله لزوم تعلیم و تربیت صحیح فرزندان نیز مطرح می شود که طی آن  نخست وظیفه پدر و مادر حفاظت و نگهداری از فرزندان و در پایان این فرزندان هستند که وظیفه نگاهداری از پدران و مادران سالمند خود را بر عهده دارند.

سخنران بعدی سرکار خانم دکترتندیس تقوی محقق و پژوهشگر در امور خانواده بود که سخنانی را در زمینه" نقش زن مسلمان در خانواده" ایراد نمود. ایشان در آغاز سخن گفت:

به اذن خدای ( ابراهیم، نوح ، موسی، عیسی و محمد) که یکی است اعراف 157- مائده 44-46 الحدید 3)

به نام خداوند هنرمند عاشق که اساس خلقت جهان و موجودات را عشق آفرید تا عاشقانه و هنرمندانه رسالت حقیقی مان را در زمین بیابیم و نهایت هستی را وصال خودش در دنیای باقی وعده داده است. ( رساله مشرقیه حکیم ابن سینا)

بسیار مفتخر م که امروز در کنار شما دوستان همیشگی، گرم و صمیمی برادران و خواهران و شیفته گان هنر و خانواده دوست هستم. همچنین مراتب قدردانی و تشکر خود را به مسئولین کلیسای عیسی مسیح منجی آخرالزمان که نسبت به شرکت در  برنامه ریزی نشست امروز اقدام نموده اند ابراز می دارم.

قرآن می‌ فرماید، به آدم گفتیم خودت و همسرت در بهشت سکنی گزینید و از میوه های آن بخورید. قرآن آنجا که پای وسوسه های شیطان را به میان می‌کشد، ضمیر ها را به شکل تثمیه در می‌آورد و می‌گوید: " شیطان آن دو را وسوسه کرد و آن دو را به فریب راهنمایی کرد". شیطان در برابر هر دو سوگند یاد کرد که جز خیر آنها را نمی خواهد. پس در قرآن زن اغواگر و وسوسه گر نیست و شیطان در تعابیر قرآنی هم آدم و هم حوا را فریفته است . و این عظمت زن است که همچون پروردگارش که خالق جهان هستی است می‌تواند خالق موجود شگرفی چون انسان باشد و محبت مادر شدن به زنان اعطا شده است از سوی پروردگار نه مردان و از  همین سو پیامبر رحمت فرموده است، " بهشت زیر پای مادران است"

پرتو حق است آن معشوق نیست          خالق است آن گوییا مخلوق نیست

(مولانا شاعر عرفانی ایران)

و این یک مسئله قرآنی است که پروردگار به جنس زن که دارای اولاد می‌شود "ام" نام برده است و به معنی ریشه و ریشه هر مردی مادرش می باشد و این تعبیر در قران زمانی به زنان اطلاق شد که زن ها حق مالکیت نداشتند و خودشان به تملیک در می آمدند و قانون ارث، مهریه، نفقه در سوره   نساء آیات ۱۵ و ۱۶ از سوی قرآن برای زنان فرمان داده شد.

 در قران بر خلاف آنچه در رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شود، زن مظهری از اسماء خداوند است و حقیقت واحده و گوهر مبداء همه انسان‌ها یک حقیقت است.

 در قران زنان و مردان با روح برابر در محضر خدا حاضر می‌شوند آیه ۱۸۹ اعراف و آیه 21 سوره روم و قرآن کریم برای هدایت انسانها آمده است و مراد از ناس هم مرد است و هم زن. قرآن برای تعلیم و تزکیه جان و روح آدمی است و روح نه مذکر است نه مونث! در کلاس درس قران روح می نشیند و نه بدن و روح نه زن است، نه مرد.

 از منظر قرآن زنان الگو هستند هم برای مردان و هم برای زنان و نام زنان زیادی در قرآن آمده است همچون آسیه که در بارگاه فرعون آسمانی شد و موسی را پرورش داد. همچون مریم  که مادر عیسی شد و در جایگاهی بس بلندی ایستاد و مریم زنی است از آیات الهی و تنها زنی که سوره کاملی در قرآن به نامش آورده شده است. و خدیجه همسر پیامبر محمد (ص) اولی زنی که به پیامبر اسلام ایمان آورد و اسلام را قبل از مردان پذیرفت و حمایت خدیجه بود که سبب اعتلای اسلام شد.

و فاطمه دختر پیامبر، وارث کوثر و همسر و مادر ائمه به مرتبه ای رسید که دختر و همسر و مادر نمونه و الگوی زنان هم در دنیا و هم در بهشت جاودان است. از این رهگذر این هنر زن است که هم از قدرت سیاسی و اجتماعی برخوردار باشد و هم همواردرپیشگاه خداوند خضوع کند.

 

به امید ظهور مهدی پسر فاطمه و عیسی پسر مریم برای استقرار صلح پایدار در جهان.

 

با اتمام سخنرانی خانم تقوی مجری برنامه  اعلام کرد اجازه بفرمائید از میان جملات زیبایی که از سخنران ایرانی شنیدیم بر این نکته تاکید کنیم که " بهشت زیر پای مادران است" و آن را شعار بخش دوم برنامه های امروز خود قرار دهیم.

"اِلدر( مشابه لقب پدر روحانی در کلیسای کاتولیک است) رائول ویلیانوهآ Elder Raul Villanueva" مسئول ناحیه ای کلیسای عیسی مسیح منجی آخرالزمان ( مورمون) سخنانی را تحت عنوان        " حصول اطمینان از تعادل امور کاری در خانواده : ارزشها و اهمیت خانواده" بیان کرد. ایشان در آغاز سخن گفت نشست امروز نشست فوق العاده ای است که با قدم زدن ما در میان کارهای بسیار زیبای هنری شامل خوشنویسی و صنایع دستی آغاز شد و ما آن را به فال نیک می گیریم. سخنران افزود، یکی از بزرگ ترین چالش های امروز جامعه بشری این است که چگونه خانواده را در کنار یکدیگر نگاه داریم و به همین منظور است که امروز گرد هم آمده ایم. سخنران از همه دست اندرکاران نشست دینی خانواده و نمایشگاه خوش نویسی بویژه رایزنی فرهنگی ایران در مانیل تشکر خاص نمود و افزود، این نشانه عزم شرکت کنند گان برای حفظ ارزشهای خانواده و افزودن بر غنای آن است.

آقای " ویلیانوه آ" Elder Raul Villanueva"  تاکید نمود، ازدواج  ، خانواده و کلیسا همه باید با توجه به گفتار خداوند باشد و توجه به این امر بسیار مهم است زیرا خانواده به طریقی یک هدیه به انسان است و هیچ چیز با ارزش تر از داشتن یک رابطه خوب خانواده گی نیست. سخنران افزود، هنگامی که مطلع شدم یکی از تابلوهای خوش نویس بانوی هنرمند ایرانی خطاب به همسر ایشان و از روی ابراز محبت نوشته شده است بسیار مسرور شدم از سوئی خوش نویسی هنری دارای هارمونی و بر اساس قواعد و قوانین خط و نوشته است،

در ادامه جلسه که بعد از ظهر تشکیل شد نخست نسبت به اهداء لوح های تقدیر به سخنرانان و شخصیت های حاضر در جلسه اقدام و سپس پدر روحانی کارلوس " ری یس" دبیر اجرایی گفتگوی ادیان اسقف نشین مانیل"  سخنانی را ایراد کرد.

پدر روحانی " کارلوس رییس   Rev.fr.Carlos v.Reyes" در آغاز اظهار داشت سال گذشته در چنین مراسمی که به مناسبت گرامی داشت هفته  ملی خانواده برگزار شده بود شرکت نمودم ولی امسال وجود نمایشگاه خوش نویسی و صنایع دستی ایران شکوه خاصی به این محفل بخشید. سخنران با اشاره به بخشی از سخنان سرکار خانم دکتر تقوی مبنی بر این که شیطان هر دو نفر یعنی آدم و حوا را فریفت و تنها زن نبود که اغواء شد گفت، با احترام به آنچه ایشان گفتند بنده معتقدم که شیطان نخست حوا را اغواء کرد یعنی به سوی زن رفت زیرا زنان از احساسات ویژه ای نسبت به مردان بر خور دارند و از سویی شیطان به خوبی می دانست در صورتی که زن را منحرف کند اثر این انحراف بر روی کُل خانواده است زیرا زنان از جایگاه خاصی در خانواده بر خور دارند لذا با توجه به نقش زن در خانواده  در صورتی که زن موفق عمل کند خانواده موفق است.

 پدر روحانی " کارلوس رییس   Rev.fr.Carlos v.Reyes در بخش دیگری از سخنان خویش انحرافات فعلی جوامع بشری را مورد انتقاد قرار داد و با رد هر گونه اقدامی در زمینه اشاعه همجنس گرایی افزود، زن برای مرد و مرد برای زن آفریده شده اند و در این صورت است که چارچوب خانواده شکل می گیرد. دبیر اجرایی گفتگوی ادیان اسقف نشین مانیل در پایان اظهار امیدواری نمود که نشست های گفتگوی ادیان به امور خانواده و قداست آن در ادیان مختلف توجه بیشتری معطوف دارد.


١٦:٢٨ - شنبه ٧ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٣٢٨١    /    تعداد نمایش : ٤٢٠جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 493583
Visitorsofday : 66
Visitorsofpage : 1639116
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.9375

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت