يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ورود به ماه ضیافت الله مبارک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

بافت اجتماعي و برخي از آداب و رسوم مسلمانان جنوب فيليپين
اسلام نه به صورت مستقيم از سرزمين اصلي آن، بلكه به واسطه و از طريق كشورهايي چون‌اندونزي ومالزي به فيليپين منتقل شده است و با توجه به‌ اين كه فيليپيني‌ها خود نيز آداب و سنت‌ها و آئين‌هاي خاص مذهبي قبل از ورود اسلام را داشته‌اند، لذا آميختگي اسلام با اين باورها و سنت‌هاي محلي و بومي ‌‌و با توجه به بافت قبيله‌اي جامعه ، شايد از ديگر نقاط بيشتر باشد.

از آنجا كه علما و معلمان فيليپيني از كشورهايي چون عربستان فارغ‌التحصيل شده‌اند ، لذا تمامي ‌‌مسلمانان فيليپين آموزش‌هاي اسلامي ‌‌خود را از دريچه ذهن برادران اهل تسنن دريافته‌اند و لذا ستاده‌هاي ناقصي از اسلام دارند.

آنچه كه آقاي (رونالدو دلاروزا) به عنوان يكي از نويسندگان‌ اين كشور از ديدگاه فيليپيني‌ها بيان مي‌كند جالب توجه است. ” اين نويسنده سعي دارد كه بگويد چون اسلام دين تسليم است، لذا پيشرفت و ترقي در آن نيست و در نظر وي اگر ديني همراه با زمان تغيير نكند، نمي‌تواند منشأ خوشبختي براي پيروان خود باشد. از نظر وي اسلام دين جمود است ، چرا كه تغييري در آن نبوده است و‌ اين نشان مي‌‌دهد كه متأسفانه برداشت يك نويسنده مسيحي فيليپيني از اسلام آن طور كه بايد باشد، نيست. بنابر اين مسلمانان، آن طور كه شايد و بايد ، دين خود را به مردم فيليپين معرفي نكرده‌اند.‌ اين نويسنده در ادامه نوشته خود چنين مي‌نويسد كه ”ترجمه‌ي قرآن به زبان‌هاي مختلف از نظر مسلمانان پسنديده نيست در حالي كه‌ايات انجيل توسط سازمان‌هاي تبليغاتي مسيحي به بيش از 1100 زبان مختلف ترجمه شده است“ . وي مي‌گويد كه ترجمه‌هاي موجود ، ‌فقط تفسيرات معاني كلمات است نه ترجمه لغات قرآن.

بسياري از گويش‌هاي مسلمانان نيز به يكديگر شباهت دارند، در صورتي كه ديگر گويش‌ها به زبان‌هاي تاگالوگ و ويسايا شبيه‌اند. طبق بررسي‌هاي زبان شناسي نوين ، زبان‌هاي مختلف فيليپيني‌هاي مسلمان و مسيحي تماماً از يك خانواده مشتق گرديده و داراي تشابهات بسياري هستند كه به گويش‌هاي ديگر خانواده مالايي تعلق دارند.

در كشور فيليپين ، گروه‌هاي مسلمان به طور قابل توجه در اجراي سنت‌هاي فرهنگي و رسوم و قوانين مربوط به خود و يا به عبارتي ديگر (عادات) تفاوت فاحشي دارند. گروهي كه اجدادشان در اوايل تاريخ ورود اسلام به سرزمين فيليپين به‌ اين دين گرويدند بر‌ اين عقيده‌اند كه نحوه اجراي احكام اسلامي ‌‌پيچيده‌تر و صحيح تر از ديگر گروه‌ها است. اما صرف نظر از‌ اين اختلافات ، مهمترين نكته‌ اين است كه مسلمانان فيليپين خود را امتي واحد تلقي مي‌كنند چرا كه دين اسلام هويت اصلي آنهاست . آنها همواره‌ اين نكته را يادآور مي‌شوند كه دينشان از دين ساير برادران مسيحي فيليپين متمايز است.

مسلمانان در مبارزات خود به منظور دستيابي به حقوق حقه خود، ‌سعي دارند كه به برادران مسيحي خود چنين تفهيم كنند كه (اسلام صرفاً يك دين نيست بلكه روش زندگي آن‌هاست) .

با نگاهي به بافت مسلمانان فيليپين در شهر مراوي، زناني رامي‌بينيد كه از سر تا پا پوشش اسلامي ‌‌دارند. در حالي كه در كنار‌ اين زنان ، مسلمانان ديگري مي‌بينيد كه از حجاب تنها سر و گردن خود را مي‌پوشانند و‌ اين تفاوت را در ميان مردان هم مي‌توانيد مشاهده كنيد. بعضي از آنها ، با شلوار گشاد ، پيراهن‌هاي بلند و ريش در خيابان‌ها رفت و آمد مي‌كنند و در كنار آن‌ها ، مردان مسلمان ديگري بدون ريش و با لباس‌هاي غربي مي‌توان يافت. شكاف‌هاي مختلفي در زمينه‌هاي قومي‌‌در نهضت آزادي‌ بخش مردم مورو وجود دارد. ميسوآري رهبر سابق (MNLF) و اكثر پيروان او عمدتاً تائو سوگ هستند و پايگاه اصلي آنان عمدتاً شهرستان تائوسوگ مانند (سولو و تاوي تاوي) است و ابو سياف هم از قبيله‌ي تائوسوگ است در حالي كه جبهه آزادي بخش اسلامي ‌‌مورو اكثراً از قبيله مگيندانائو هستند.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib

سایت های فرهنگی، هنری و سرگرمی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3950
Visitorsofday : 512
Visitorsofpage : 1844017
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.5271

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت