يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ورود به ماه ضیافت الله مبارک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

بودجه آموزش و پرورش و درصد باسوادي در كشور
”وزارت آموزش و فرهنگ و ورزش“ در فيليپين بالاترين بودجه را نسبت به ساير وزارتخانه‌هاي آن كشور دارد. پرزيدنت آرويو در سال 2001 عهد كرد تا مسئله هميشگي كمبود معلم، كلاس و كتاب درس را مرتفع نمايد.
هم اكنون فيليپين داراي بيش از 25 ميليون دانش آموز و دانشجوست و قريب نيم ميليون معلم و استاد ،‌ اين مجموعه را هدايت مي‌كند.
در فيليپين نرخ سواد 5/93 درصد اعلام شده است اما‌ اين نرخ در استان‌هاي محروم به 5/86 درصد مي‌رسد و با توجه به‌ اين كه بسياري از سوادآموزان از دانش خود در زندگي بهره‌اي نمي‌‌برند، لذا نرخ كاربردي سواد در فيليپين 4/70 درصد است.
در‌ اين كشور مجموعاً 000ر400ر2 نفر بي سواد وجود دارد . اما عملاً 000ر800ر7 نفر از مردم‌ اين كشور بي‌سواد هستند. يعني توانايي خواندن و فهميدن آنان به‌اندازه‌اي نيست كه بتوانند از متون معمولي استفاده كنند و با توجه به‌ اين آمار مي‌توان گفت كه كشور فيليپين يكي از بهترين كشورها در منطقه است كه توانسته بعد از كشور ژاپن سطح سواد را در بين مردم خود افزايش دهد و هم اكنون فيليپين با اختصاص بودجه هنگفتي معادل 5/21 ميليارد پزو (قريب نيم ميلياد دلار) سعي دارد تا نسبت به رفع معضل بي سوادي كنوني خود اقدام كند.
آموزش عالي
اولين دانشگاه در‌ اين كشور به نام دانشگاه سنتوتوماس بيش از 300 سال پيش در اوايل قرن 17 ميلادي توسط اسپانيا ساخته شد و هنوز در مانيل به عنوان يكي از دانشگاه‌هاي مهم فعاليت دارد.
بعد از‌ اين دانشگاه، چندين دانشگاه ديگر نيز تأسيس شد و با ورود آمريكا به فيليپين حدود صد سال پيش دانشگاه (University of The Philippins) UP با سيستم تحصيلي آمريكايي در مانيل بنيانگذاري شد كه داراي وسعت زياد و دانشكده‌هاي متعدد مي‌باشد و كيفيت آن برتر از دانشگاه 300 ساله سنتوتوماس است و به مرور زمان شعبات و دانشكده‌هاي گوناگون در شهرهاي مختلف آن كشور افتتاح نموده است.
بطور كلي در حال حاضر سيستم آموزشي فيليپين بيشتر منبعث از سيستم آموزشي آمريكا مي‌باشد.
دوره آموزش عالي با توجه به رشته تحصيلي از يك سال تا 9 سال متفاوت است. امروز فيليپين داراي بيش از 1200 دانشگاه و مؤسسات آموزش عالي در بيش از 180 رشته تحصيلي در مقاطع ليسانس ، فوق ليسانس و دكتراست و زماني در منطقه كم نظير و مورد توجه دانشجويان خارجي نيز قرار گرفته و دانشجويان از كشورهاي منطقه و كشورهاي خاورميانه و حتي اروپا و آمريكا به دليل ارزاني براي تحصيل به فيليپين مي‌آمدند. اكنون تعداد كل دانشجويان فيليپيني قريب به دو ميليون نفر است.
قبل از انقلاب اسلامي‌‌، تعداد زيادي دانشجوي ايراني (حدود 2000 نفر) براي تحصيل به فيليپين رفتند كه هنوز هم ادامه دارد ولي تعدادشان بسيار كمتر است. گفتني است كه در چند سال اخير با توجه به مشكلات بودجه‌اي و كمبود امكانات و فقر مالي استادان و كاهش پيشرفت كيفي، مراكز آموزش عالي فيليپين نتوانستند هم پاي ساير كشورهاي منطقه ، مانند ژاپن ، هنگ كنگ ،تايوان و سنگاپور وضعيت كيفي و اعتبار سابق خود را حفظ نمايند و اگرچه دانشگاه‌هاي فيليپين به دليل پيشرفت‌هاي سريع كشورهاي همسايه خود مانند ژاپن ، كيفيت گذشته را ندارند ولي بعضي از دانشگاه‌هاي آن هنوز در ليست دانشگاه‌هاي معتبر قرار دارد و براساس تحقيقات به عمل آمده، چهار دانشگاه فيليپين نيز در فهرست 50 دانشگاه معتبر آسيا قرار گرفته است .
در‌ اين رابطه مسئولان وزارت علوم و تحقيقات و فن آوري جمهوري اسلامي ‌ايران، نيز چند سال پيش وضعيت كيفي دانشگاه‌هاي فيليپين را بررسي و دانشگاه UP ، سنتوتوماس ، شرق ، CEU ، سبودكترز ، لاسال و چند دانشگاه ديگر‌ اين كشور را معتبر دانسته و مورد شناسايي قرار دادند.
1000 دانشكده و 52 دانشگاه در سرتاسر فيليپين مشغول فعاليت مي‌‌باشند و قدمت و پيشينه دانشگاهي‌ اين كشور 400 سال است.
دانشگاه نرمال فيليپين

اين دانشگاه صدمين سال تأسيس خود را مي‌‌گذراند . مدرسه نرمال فيليپين (PNS) كه اكنون دانشگاه نرمال فيليپين خوانده مي‌شود، اولين مؤسسه آموزش سطح عالي سازمان يافته تحت رژيم آمريكايي است كه براساس قانون 74 كميسيون فيليپين تأسيس و به ارائه خدماتي از جمله تربيت فيليپيني‌ها در علم آموزش پرداخته است و‌ اين دانشگاه كه در سپتامبر 1901 تأسيس شده تاكنون ، ده‌ها هزار فارغ‌التحصيل داشته است كه همگي به نسبت دانش پژوهي ، رهبريت و حساسيت نسبت به مشكلات جامعه آشنا بوده‌اند.
اين دانشگاه قديمي ‌‌دولتي در حال حاضر ، داراي يك جمعيت 15 هزار نفري از دانشجويان است و به فارغ‌التحصيلان معروف و سرشناسي كه سمت‌هاي رهبري را در بخش آموزش اشغال كرده‌اند، افتخار مي‌كند. گفتني است كه اكثر فارغ التحصيلان‌ اين دانشگاه پست‌هاي مختلفي در وزارت خارجه ، دستگاه قضايي ، علوم و علوم انساني برعهده دارند.
دانشگاه فيليپين (University of Philippino)

اين دانشگاه با علامت اختصاري UP نشان داده مي‌شود و از مهمترين دانشگاه ملي دولتي است كه در شهر مانيل قرار دارد.
اين دانشگاه داراي يك مركز مطالعات اسلامي ‌‌است كه در سال 1974 ميلادي در برهه درگيري‌هاي مسلمانان با نيروهاي دولتي تأسيس گرديد و‌ اين نيز تاكتيكي از جانب رژيم ديكتاتور ماركوس براي موجه نشان دادن چهره خود به مسلمانان بود.
اهداف مركز عبارت از آموزش اسلامي ‌‌به طريق آكادميك ، انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي و همكاري با ساير موسسات و مراكز اسلامي ‌‌در فيليپين چون انستيتو ملك فيصل ، انستيتو اسلامي ‌‌دانشگاه ميندانائو و در كشورهاي خارجي مؤسساتي چون دانشگاه بين‌المللي مالزي و بخش فرهنگي كشور‌اندونزي است.
مركز مطالعات اسلامي ‌‌داراي كتابخانه‌اي با 4100 جلد كتاب و 2000 نسخه انواع نشريات است. كتاب‌ها بيشتر به زبان‌هاي عربي ، انگليسي و تعداد محدودي نيز به زبان‌هاي ماهاسا (Mahasa) و مالائي (Malay) و ‌اندونزيايي است.
در فيليپين تعدادي از دانشگاه‌ها كاتوليك هستند. به عنوان نمونه مي‌توان به دانشگاه سانتاتوماس كه قديمي ‌ترين دانشگاه‌ فيليپين است اشاره نمود.‌ اين دانشگاه در سال 1611 ميلادي توسط اسپانيايي‌ها تأسيس گرديد. سانتاتوماس نام يكي از فلاسفه‌ي مذهب كاتوليك است كه معاصر شيخ طوسي بوده . در‌ اين دانشگاه و دانشگاه‌هاي مشابه گذراندن تعداد مشخصي از واحدهاي دروس مذهبي براي تمامي ‌‌دانشجويان الزامي‌‌است و به‌ اين سبب،‌ اين گونه دانشگاه‌ها، به عنوان دانشگاه‌هاي كاتوليك قلمداد مي‌شوند.

___________________________________________________________________________________________________________________

Asia Week 23 May 1997

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib

سایت های فرهنگی، هنری و سرگرمی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 4912
Visitorsofday : 432
Visitorsofpage : 1843937
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.8692

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت