يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ورود به ماه ضیافت الله مبارک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

سیاست های فرهنگی فیلیپین

 

سیاستگزاری فرهنگی فیلیپین توسط کمسیون ملّی فرهنگ و هنر(اِن. سی. سی. اِی) صورت می گیرد. این کمسیون در سال 1992 میلادی زیر نظر مستقیم کمیسیون ریاست جمهوری در امر فرهنگ و هنر به وجود آمد. اِن. سی. سی. اِی از زمان تأسیس تا کنون به عنوان یک کمیسیون مستقل دولتی زیر نظر کاخ ریاست جمهوری انجام وظیفه می کند و وظیفه اصلی آن تدوین و اجرای سیاست های کلی فرهنگی و هنری کشور است. کمیسیون فعلی ملّی فرهنگ و هنر، تکمیل شده سازمانی با همین نام و ساختاری مشابه است که نخستین بار در سال 1987 میلادی و به فرمان مستقیم خانم اکینو ریاست جمهور وقت فیلیپین به وجود آمد. تشکیل سازمان مذکور تنها در سال 1992 به صورت قانون رسمی شماره 7356 جمهوری فیلیپین مورد تصویب قرار گرفت که هنوز نیز به قوت خود باقی است.

اعضاء اِن. سی. سی. اِی عبارتند از:

1-              معاون وزیر فرهنگ و ورزش فیلیپین

2-              معاون وزیر گردشگری فیلیپین 

3-              رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نمایندگان فیلیپین

4-              رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس سنای فیلیپین

5-              رئیس مرکز فرهنگی فیلیپین(سی. سی. پی.)

6-              مدیر کل انستیو ملی تاریخ

7-              رئیس موزه ملی فیلیپین

8-              رئیس کتابخانه ملی فیلیپین

9-              رئیس کمیسیون زبان فیلیپینی

10-         رئیس امور تربیت مدیریتی و دفتر آرشیو ملّی

11-  مدیر اجرایی اِن. سی. سی. اِی

12-  رئیس کمیسیون فرعی جوامع فرهنگی و هنرهای سنتی

13-  رئیس کمیسیون فرعی میراث فرهنگی

14-  رئیس کمیسیون فرعی هنرها

15-  رئیس کمیسیون اشاعه فرهنگ

نمایندگان دیگر سازمان های دولتی وابسته به امور فرهنگ و هنر نیز    می توانند در جلسات اِن. سی. سی. اِی شرکت نمایند.

          کمیسیون ملّی فرهنگ و هنر تعاریف ویژه ای از اهداف و وظایف خود را اعلام کرده است که مهترین آنها به قرار زیر می باشند.

         فرهنگ یک کشور، مقوله ایست که آن کشور را از دیگر کشورهای جهان متمایز می کند، فرهنگ فیلیپین، فرهنگی زنده، پویا و متنوع است که ویژگی فیلیپین را مشخص می کند، سنن، زبان، هنر و ... از جمله عواملی هستند که آنها را می توان در موزه ها، کلسیاها، گالری های هنری و قلوب شهرها، شهرک ها و مناطق مختلف یافت.

         هر یک از استانهای فیلیپین با توجه به پراکندگی جزایر، هویت فرهنگی خویش بالاخص آداب و سنن و رقص های ویژه سنتی خود را دارا هستند، که نشانگر شکوه و زندگی مردم آن استان هاست. تنوع لباسها و به کارگیری رنگ های مختلف یادگاری از وقایع و رخدادهای تاریخی و آمدن اقوام مختلف به فیلیپین است.

         شاید گزافه گویی نباشد اگر بگوئیم، روزی نیست که محله، شهر، دیار یا استانی در فیلیپین جشن ویژه خود را بر پا نکنند.

         سیاست های اجرایی زیر نیز از سوی کمیسیون فرهنگی و هنر(اِن. سی. سی. اِی) اعلام شده اند:

-         فرمول بندی سیاست ها برای توسعه فرهنگ و هنرها

-         همکاری و اجرای سیاست ها و برنامه های کلی سازمانهای وابسته که در راستای توسعه فرهنگ و هنر بر اساس دستور اجرایی ریاست جمهوری شماره 80 اقدام می کنند.

-         سرپرستی اعتبارات اختصاص داده شده ملّی برای امور فرهنگی هنری

-         تشویق آفرینش هنر در جوی تؤام با آزادی هنر

 

-         توسعه و ارتقاء فرهنگ ملّی و هنرهای فیلیپین

-         حفظ میراث فرهنگی

قانون اساسی جمهوری فیلیپین نیز همانگونه که از قوانین اساسی هر کشوری انتظار می رود سیاست های کلان جمهوری فیلیپین در مورد هنر و فرهنگ را در ماده چهارده قانون اساسی بندهای 14 لغایت 18 بیان کرده است.

ماده 14 بند 14- دولت موظف به حفظ، غنی سازی و بالا بردن فرهنگ ملی فیلیپین بر اساس اصول وحدت مردم فیلیپین با فرهنگ های مختلف است. این اقدام باید با توجه به جو آزاد هنر و فضای مناسب برای فرهیختگان انجام شود.

ماده 15 بند 14- هنر و ادبیات باید از سوی دولت حمایت شوند. دولت ملزم به حفظ، ترفیع و معرفی همه جانبه میراث فرهنگی و تاریخی بوده و ملزم است در راستای خلاقیت هنری اقدام نماید.

ماده 16 بند 14- همه مایملک هنری و تاریخی کشور به عنوان ذخایر فرهنگی ملّت محسوب شده و دولت موظف به حفاظت انها بوده و باید از آسیب به آنها جلوگیری نماید.

ماده 17 بند 14- دولت موظف به شناسایی، احترام و حفاظت حقوق جوامع فرهنگی بومی بوده و ملزم به حفظ و توسعه فرهنگ، اداب و رسوم و مجامع وابسته به انهاست. حقوق بومیان باید در تنظیم طرح های ملّی و سیاست های مربوط به آنها در نظر گرفته شود.

ماده 18 بند 14- تبصره 1- دولت موظف به حصول اطمینان از دست یابی همگان به فرصت های فرهنگی از طریق سیستم اموزش و حفظ موجودیت فرهنگ عمومی و خصوصی بوده و ملزم است نسبت به فراهم کردن تسهیلات، ارائه بورسیه و ایجاد مراکز فرهنگی و دیگر مراکز عمومی فرهنگی اقدام نماید.

تبصره 2- دولت موظف است نسبت به تشویق و حمایت از محققان مطالعات فرهنگی و هنری اقدام لازم مبذول نماید.

 

 

 

سیاست فرهنگی فیلیپین در کشورهای دیگر

         نظر به نیاز مبرم فیلیپین به منابع اقتصادی و جذب ذخایر ارزی از خارج از کشور، فیلپین علاوه بر تقویت اعزام کارگران ماوراء بحار فیلیپین به خارج از مرزهای این کشور به نوعی سیاست دالان اقتصادی هنر مبادرت کرده است که این طرح در سال 2000 میلادی با عنوان WOW- PHILIPPINES " " به مورد اجرا درآمد و در دو سال گذشته نیز با اعلام و اجرای طرح 1+12 سعی بر تقویت دالان اقتصادی هنر کرده است.

         عمده طرح دالان اقتصادی هنر ارائه رقص ها و حرکات موذون نمایشی هنرمندان فیلیپین در کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای غربی و بعضاً آسیایی است.

فعالیت های عمده در کشورهای مختلف جهان را می توان به محورهای زیر تقسیم کرد.

1-       کشورهای غربی، به ویزه آمریکا

در اجرای سیاست دالان اقتصادی هنر گروههای هنری بخش خصوصی و بعضاً دولتی کمک شایانی به اجرای آن نموده اند. عمده ترین گروه های هنری بخش خصوصی که فعالانه اجرای برنامه های هنری در اقصی نقاط جهان شرکت دارند، گروه هنری بایانیهان وابسته به دانشگاه زنان فیلیپین و گروه هنری ما دریکال از زیر مجموعه های بایانیهان است و در بخش دولتی نیز گروه همخوانی مرکز فرهنگی فیلیپین( سی. سی. پی.) را می توان نام برد. گروه های مذکور در سال چند بار برای اجرای برنامه به دعوت      انجمن فیلیپینی های مقیم آمریکا و اروپا و بعضاً مجامع هنری کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان که دارای تسهیلات زیادی در اداره برنامه های هنری خود در فیلیپین هستند، دعوت می شوند و به  این  ترتیب  گروه های  هنری فیلیپین  ضمن

 

 

اجرای برنامه های مختلف سعی در جذب گردشگر خارجی به فیلیپین می کنند.

2-             کشورهای آسیایی به ویژه کره، چین، و ژاپن، سه کشور عمده ای هستند که فعالیت های گروه های هنری فیلیپین در آنجا به طور گسترده اجرا می شود و در این میان کره تبادلات فرهنگی وسیعی را با فیلیپین آغاز کرده است و چین نیز به خاطر وجود جوامع بزرگ و ثروتمند چینی در فیلیپین از موقعیت ممتازی در زمینه های فرهنگی و اقتصادی در این کشور برخوردار است.

3-             کشورهای اسلامی و عربی فعالیت های هنری در کشورهای اسلامی و به ویژه عربی محدود است و بیشتر به جنبه های اقتصادی ان بسنده می شود.

امروزه کمتر منطقه توریستی یا هتل بزرگی را در فیلیپین می توان یافت که گروه های هنری به ویژه گروه های موسیقی سنتی در سالن های عمومی آن به اجرای برنامه نپردازند. اجرای برنامه های متنوع و پر از زرق وبرق هنری در فستیوالهای هنری داخل کشور نیز از عمده برنامه های جذب گردشگر خارجی به فیلیپین محسوب می شود که آن نیز در راستای اجرای سیاست ها دالان اقتصادی هنر است.   

       

        

            

           

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib

سایت های فرهنگی، هنری و سرگرمی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 5161
Visitorsofday : 426
Visitorsofpage : 1843931
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.6892

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت