يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ورود به ماه ضیافت الله مبارک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

بارانگاي‌ها يا شوراهاي محلي در فيليپين
نقش اجتماعي ، بارانگاي‌ها در اداره امور و ساختار اجتماعي فيليپين بسيار مهم است و مي‌توان آن را به عنوان نخستين هسته‌ي سياسي اجتماعي آن جامعه دانست.

سردبير روزنامه مانيلا بولتين به عنوان بزرگترين و پر تيراژترين روزنامه فيليپين، بارانگاي را يك سازمان سياسي اجتماعي مي‌نامد كه با در نظر گرفتن تعداد 495ر41 بارانگاي در سراسر كشور، داراي نقش بسيار مهمي ‌‌در سازمان دهي امور كشور است. رئيس جمهور فيليپين خانم آرويو طي نطقي در روز يكشنبه 14 جولاي 2002 (23 تير ماه 81) ضمن دعوت از مردم فيليپين براي شركت در رأي‌گيري، بارانگاي‌ها را به عنوان واحد كوچكي در اجراي دموكراسي قلمداد نمود و در مجموع نقش آن را بسيار مهم دانست . صرف نظر از گفته‌ها و نوشته‌هاي مسؤولين ، رسانه‌ها و مطبوعات هريك به طريقي بر اهميت نقش بارانگاي‌ها تأكيد كرده‌اند بررسي اجمالي وظايف اجرايي بارانگاي‌ها ، نقش مهم اجتماعي آنان را مشخص تر مي‌كند كه قبل از شرح پيرامون آن بايد گفت كه كميسيون انتخابات ، ارگاني سياسي – اجتماعي با قدرت اجرايي در فيليپين است كه بر انتخابات در تمامي ‌‌رده‌ها اعم از انتخابات سراسري شوراهاي محلي (بارانگاي ها) ، شوراهاي شهر ، شهرداران، فرمانداران، نمايندگان مجلسين و رياست جمهوري نظارت داشته و فراهم كننده‌ي مقدمات امر و نظارت بر تمامي ‌‌انتخابات است.

بررسي اجمالي و وظايف اجرايي بارانگاي ها
 

1- بارانگاي‌ها در واقع شوراهاي محله در هر قصبه و شهر هستند كه هر يك از نظر تقسيم‌بندي شهرداري‌ها، محدوده‌ي معيني دارند. در شهرهاي بزرگ تعداد بارانگاي‌ها به ده‌ها بارانگاي مي‌رسد. هر محله داراي مسؤولي براي اداره‌ي امور آن محله است كه‌ اين امر باعث سهولت در روند كارهاي اجتماعي همان محله مي‌شود.

2- محدوديت جغرافيايي بارانگاي‌ها باعث شده است كه افراد رأي دهنده، كانديداي بارانگاي را نسبت به كانديداي شوراي شهر و نمايندگان مجلسين بهتر بشناسند. زيرا با آن‌ها در يك محله زندگي مي‌كنند و همين امر باعث سهولت در روند همكاري‌هاي اجتماعي مردم و دولت محسوب مي‌شود.

3- مجموعه‌ي خدمات ارائه شده در هر بارانگاي از جمله رويارويي با بلايا و حوادث طبيعي ، بهداشت ، امنيت ، تعليم و تربيت اوليه ، فعال كردن جوانان ، برقراري عدالت اجتماعي در توزيع عادلانه حقوق مردم و امور ديگر مي‌تواند همواره از معضلات عمده مقامات يك شهر باشد. ارائه خدمات در سطوح پائين آسان تر بوده و در عين حال بارانگاي‌ها به عنوان يك صافي بر روي رفع اختلافات به سوي مراجع بالاتر عمل مي‌كنند و در بسياري از موارد نسبت به حل اختلافات موجود قبل از بالا گرفتن آن و رفتن طرفين دعوي به سوي شهرداري‌ها ، فرمانداري‌ها ، دادگاه‌ها و ساير مراجع ذي‌صلاح اقدام به عمل مي‌آورند.‌ اين موضوع در مناطق روستايي و دوردست نسبت به مناطق شهري مشهودتر است و از رفت و آمد مردم به شهرها جلوگيري به عمل مي‌آورد.

4- از بودجه سالانه دولت براي بارانگاي‌ها كه متوسط آن معمولاً 14 ميليون پزو است، برابر مقررات 60% بايد صرف آباداني و 40% بقيه صرف حقوق و مزاياي انتخاب گردد. لذا تخصيص دقيق تر بوده و براي بسياري از امور مورد نياز محله‌ها ، در سطوح پائين تر تصميم‌گيري مي‌شود و از ديوان سالاري و صرف وقت و هزينه و ازدحام در شهرداري‌ها و سازمان‌هاي شهري كاسته مي‌شود.

5- استقرار بارانگاي در محله‌هاي باعث شده است كه بتوان آن را به عنوان فرصتي براي اداره مردم به دست مردم تلقي نمود به ويژه‌ اين كه با توجه به محدوده‌ي جغرافيايي محله و شناختي كه مردم از منتخب خود دارندو يا بالعكس شناختي كه بارانگاي از موكلين خود دارد، دعوت به همكاري‌هاي داوطلبانه براي ساخت مراكز عام المنفعه بكرات ديده مي‌شود.

6- در حومه‌ي بسياري از شهرهاي بزرگ و كوچك كه تعداد كمتري پليس راهنمايي دارند، بارانگاي‌ها با تربيت نيروهاي مستعد ، نسبت به نظم آمد و شد وسايل نقليه اقدام مي‌كنند و نكته حائز اهميت ، همكاري مردم در سطوح مختلف با اين افراد است . در مورد ساير امور شهري نيز همين گونه عمل مي‌شود.

البته بايد دانست كه تشكيلات بارانگاي مانند بسياري از تشكيلات ديگر در كشورهاي جهان سوم در عمل با مشكلاتي روبروست، از جمله حيف و ميل بودجه‌هاي واگذار شده ، نادانسته عمل نمودن برخي از بارانگاي‌ها و حمايت كوركورانه آن‌ها از احزاب سياسي و كانديداهاي شهرداري ، فرمانداري ، نمايندگان مجلس كه باعث گرديد تلقي برخي از مردم‌ اين باشد كه بارانگاي‌ها به عنوان سكوي پرتاب فرد به مقامات بالاتر بوده و در واقع ‌ايجادكننده اختلاف مابين رقبا در يك محله است. اما با تمام‌ اين اوصاف در مجموع ، علي‌رغم وجود برخي از‌ اين گونه معضلات، تشكيلات بارانگاي از ازدحام جمعيت معترضان و شاكيان در راهروهاي مراكز عمده شهرها كاسته و به فيليپيني‌ها‌ اين احساس را مي‌دهد كه حداقل كانديداي مورد نظر اكثريت مردم ، در رأس امور محله به رفع مشكلات موجود مي‌پردازد.

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib

سایت های فرهنگی، هنری و سرگرمی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3726
Visitorsofday : 393
Visitorsofpage : 1843898
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.4171

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت