يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ورود به ماه ضیافت الله مبارک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

معرفی کتاب
نام کتاب: نظام ارزشی مردم فیلیپین
نویسنده: دکتر اِف لاندا جوکانو
انتشارات: پونلاد
تعداد صفحات: 238 و در پنج فصل
قطع وزیری23X15
تاریخ چاپ و انتشار: سال 2001 میلادی
فصل نخست- پیشگفتار  
فصل دوم- توجه به ارزش ها در فرهنگ فیلیپین
فصل سوم- بررسی هسته مرکزی فرهنگ فیلیپین
فصل چهارم- تأکید اصلی بر فرهنگ فیلیپین
فصل پنجم- هسته مرکزی معنویت در فرهنگ فیلیپین

 کتاب یادشده سعی نموده است، عناصر اصلی سنتی نظام ارزشی فیلیپین را معرفی نماید. بر اساس گفته کتاب، دیدگاه های مختلف در باره نظام ارزشی فیلیپینی وجود دارد، برخی ارزش های سنتی در فیلیپین را ارزش هایی می دانند که بنا به گفته آنان از قبل نباید به عنوان عوامل ارزشی دسته بندی می شدند و مهمترین دلایل خویش را ارزش های کاذبی می دانند که باعث سُستی معیارهای اخلاقی مردم فیلیپین گردیده است: انتظار دریافت پاداش متقابل برای کسی که برای او کاری انجام می شدند، فقدان رهبریت منسجم، سکوت ناشی از تسلیم در برابر دیگران، به ویژه آنهایی که فیلیپینی ها را افرادی بعضاً غیر متعهد می دانند، خانواده گرایی و قوم و خویش بازی و دیگر اموری که هر یک عاملی در سست بودن فرهنگ است. این کتاب متذکر می شود، اینگونه عقاید باعث شده است که نگرش مثبت در زمینه نظام ارزشی فیلیپینی ها بسیار تحت تأثیر بیگانگان قرار گیرد. چینی ها، اعراب و مسلمانان، همسایگان جنوب شرقی آسیا و ژاپنی ها در جنگ دوم جهانی، امّا عمده ترین افرادی که بنا بر گفته فیلیپینی ها نفوذ زیادی را داشتند اسپانیائیها و آمریکائیها بودند که سالهای زیادی فیلیپین را استعمار کردند و به این ترتیب دین، روش های اجتماعی و نظام های سیاسی خود را به مردم فیلیپین القاء کردند که به این ترتیب رفتارهای عمومی و خصوصی افراد از طریق آنها دیکته می شد و ارزش های خود را به عنوان ارزش های لازم به آنها القاء کردند و در نتیجه ارزش ها، عقاید و رفتارهای فیلیپینی ها غیر اصولی قلمداد گردید، که از نظر آنان باید تغییر پیدا می کرد و آنها را تغییر دادند و آنجا بود که ارزش های فیلیپینی غیر منطقی و منفی معرفی شد.
 نویسنده در بخش دیگری از کتاب می نویسد: این امری قطعی است که آنچه استعمارگران به ما القاء کردند با آنچه ارزش های خود ما بود، تفاوت زیادی دارد. بنابراین در مجموع قضاوت بر روی ارزش های ناشی از دیدگاه و تحلیل خارجیان بوده است، نه واقعیت آنچه در جامعه فیلیپین موجود است.
 نویسنده در بخش دیگری توضیح می دهد، اگر بخواهیم نظام ارزشی فیلیپینی ها را درک کنیم، باید خود را از قیود و نبایدهایی رها نماییم که استعمارگران به ما القاء کرده اند و دیگر لازم نیست روش کاغذ بازی غربی را اتخاذ نمائیم و دیگر لزومی به غربی شدن نداریم، زیرا غربی شدن ما همواره با از دست دادن هویت ملّی ماست.
 نویسنده سپس شش بند مختلف را بیان می کند و می افزاید، از طریق و سنجش بندهای زیر می توانیم ارزش های فیلیپینی را تجربه کنیم:
1- افسانه برتر بودن الگوهای ارزشی دیگران در مقایسه با الگوهای ارزشی ما باید پایان یابد. زیرا توجه به الگوهای ارزشی خود ماست که می تواند عامل نجات ما از بند استعمارگران باشد، اگر چنین کنیم، اطمینان از دست رفته خود را باز می یابیم.
2- باید خود را از آنچه چشم های ما را بسته است، رها کنیم، زیرا باعث شده که تجدّد گرایی خارجی عاملی در نادیده گرفتن ارزش های ما شود.
3- باید به ارزش های سنتی خود با دید مثبت تری نگاه کنیم.
4- باید نظام های ارزشی خود را با منطق و معیارهای اخلاقی بسنجیم و از الگوهای القایی دیگران دوری کنیم، که برای سنجش ارزش های ما قرار داده اند.
5- باید به جای اینکه به طور دائم نقاط ضعف خود را بنگریم، به دنبال نقاط قوت فرهنگ خود باشیم و بدانیم که انتقادهای منفی گرایانه از گذشته ما نتوانسته است، کمکی به ما نماید.
6- باید عوامل بالفعل و بالقوه و نیروهای داخلی خود را از بند تاریخ منفی خویش برهانیم و فرهنگ های سنتی خود را بیازمائیم تا بدانیم، کدام یک بر اساس ارزش های اخلاقی و معنویات مورد قبول است، به ویژه کدام ارزش ها بر اساس تفکر، باور و در راستای اهداف ماست.
نویسنده سپس ادامه می دهد، ارزش های سنتی ما حاوی نیرو و ظرفیت های ویژه خود است.
 نویسنده در بخش دیگری می نویسد، ما دارای دوازده زبان عمده و صدها لهجه متعلق به زبانهای مختلف هستیم، باید از زبان تاگالوگ استفاده کنیم، که به نام زبان فیلیپینی شناخته شده  است.
 کتاب یادشده در بخشی دیگر با عنوان "دیدگاه و پندار ارزشها در فرهنگ فیلیپینی" به نوشته های نویسندگان مختلفی اشاره می کند، که موضوع نوشته خود را بر اساس ارزش ها و فرهنگ فیلیپین قرار داده اند و تعاریف مختلف درباره واژه "ارزش" را بیان و سعی می کند یک تعریف مشترکی برای آنها بیابد و به این نتیجه می رسد، ارزش ها در شکل قابل قبول خود به طور معمول در عمل مثبت هستند و نمی توان واژه ای ناشایست را یک ارزش تلقی کرد و تأکید می کند: ما ارزشی را منفی می نامیم، که بر هم زننده معیار منطقی جامعه باشد و متذکر می شود، آنچه ما به عنوان ارزش های منفی قلمداد می کنیم، در واقع برهم زننده معیارهای قابل قبول ماست و برخی به بهانه انجام برخی اعمال دنبال کارهای غیر ارزشی می گردند. برای مثال کسی که همراه گروهی مبادرت به استفاده از مواد مخدر می کند، بهانه خود را بودن با گروه، همراهی با آنها و غیره می داند و به طریقی به دنبال توجیه عمل خویش است. نویسنده در پایان این بحث واژه ارزش را معادل واژه "ارزیدن" یا "در خور و شایسته" بودن تعریف می کند.
 کتاب در بخش دیگری انتخاب اهداف، ارزشیابی رفتارها و تصمیم گیری را عواملی می داند که نشان دهنده راههای اجرایی آنهاست و در قسمتی دیگر در بحثی با عنوان " نظام موجود روابط " به امور اخلاقی و معنوی و موارد مختلف آن در زندگی می پردازد.
 وی در قسمتی دیگر از بحث کلامی خود، ارزشها را طبقه بندی می کند و می نویسد: معنی، ارزش، بها و اهمیت یک امر، نخستین مسئله ای است که در بحث ارزش ها مطرح است. نامبرده چگونگی یک امر را در طبقه بندی بعدی قرار می دهد و ارزش معنوی را در طبقه بندی نهایی عنوان و برای هر یک نمونه هایی را بیان می کند و در بحث دیگری عامل تشخیص را برای درک و شناخت طبقه بندیهای یادشده حائز اهمیت می داند.         

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib

سایت های فرهنگی، هنری و سرگرمی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3855
Visitorsofday : 401
Visitorsofpage : 1843906
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.5901

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت