يکشنبه ١٠ مرداد ١٤٠٠ فارسي|English
 

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
ورود به ماه ضیافت الله مبارک
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

نقش و موقعیت زنان در فیلیپین


 نقش و موقعیت زنان فیلیپین به طور کلی به سه بخش مجزا تقسیم می شود: پیش از دوران استعمار اسپانیا و بعد از آن که فراز و نشیب های زیادی را پیموده است و این نوسانات تا زمان حاضر نیز ادامه دارد و بخش سوم نقش و موفقیت آنان در دهه 1990 میلادی است.

نقش زنان در دوران پیش از اسپانیایی ها
 
 گفته می شود، زنان همواره نقش بسزایی را در اجتماع فیلیپین بازی کرده اند اگر چه نحوه حضور آنان پیش از دوران استعمار و بعد از آن تفاوت چشمگیری دارد، امّا به هر حال کشاورزی، دامداری، پرورش ماهی و ماهیگیری که عمده محصولات جوامع جهان سوم در گذشته و هم در زمان کنونی بوده، همواره فضایی را برای شرکت زنان فراهم کرده است. اگر چه در گذشته به صورت سنتی بوده امّا هم اکنون زنان با تولید انبوه در صنعت بسته بندی محصولات، ارائه و فروش آن در بازار نقش خوبی را بر عهده دارند. نگاه اجمالی به ارتباط میان نقش و موفقیت هر فرد، نشانگر یک رابطه مسقیم بوده است، بدین معنا که نقش وسیعتر فراهم کننده موقعیت گسترده تر بوده و موقعیت گسترده تر خود عاملی در وسعت نقش بوده است.
 قدرت سیاسی زنان پیش از دوران اسپانیایی ها در مجموع نسبت مستقیمی با قدرت همسران آنان داشته است و تاریخ نمونه بارز آن را در همسر داتو ماریکودو نقل می کند (معروف به ملکه مانی وانتیوان) در حالیکه هم اکنون زنان مستقل تر عمل می کنند همچنین تاریخ سخن از زنی بنام سَیما دارد که بر منطقه کتوباتو آن زمان واقع در میندانائو حکم می رانده است، از سویی در فیلیپین آن زمان منعی برای در دست گرفتن حکمرانی بعد از پدر از سوی دختر، دیده نشده است، (البته در صورت نبودن فرزند ارشد پسر) که در این مورد نیز نام "شازده خانم اردوجا" حکمران منطقه پانگاسینان در لابلای کتاب های تاریخی ثبت شده است و که گفته می شود، زنی دانا و مدبر بوده و با فرهنگ قدیم آسیائیها آشنایی کامل داشته و آنها را به کار می برده است. در فیلیپین قدیم از نظر حقوقی نیز منعی در مالکیت اراضی و ارث و میراث توسط زنان دیده نمی شده است. بسیاری از تاریخ دانان گواه بر این امر می دهند که خلاف ادعاهای مطرح شده از سوی اسپانیائی ها، آنها نبودند که نقش زنان فیلیپین را ارتقاء بخشیدند و این نقش و موقعیت قبل از آمدن آنها نیز مشاهده می شده است حقوق مساوی برای مردان و زنان و تقسیم ارث به صورت مساوی میان دختر و پسر و فرصت آموزش بین زن و مرد همه یکسان بوده است.
 در زمینه تشکیل خانواده مدارک موجود حاکی از ازدواجهای از پیش طرح ریزی شده بوده است، به این معنا که خانواده داماد و خانواده عروس نقش عمده ای را در همسر یابی و قبول و یا رد زوج یا زوجه ایفا می کردند. البته مهریه به عروس پرداخت نمی شد، بلکه این والدین عروس بودند که مهریه را دریافت می کردند و نکته قابل توجه دیگر این که زن پس اختیار همسر نام خویش را همچنان نگاه می داشت، در حالی که اکنون نام خانوادگی زنان پس از ازدواج تغییر کرده و زنان در مدارک رسمی دولتی نام فامیل همسر را استفاده می کنند. یکی دیگر از موارد قابل تأمل در روابط خانوادگی دوران قبل از اسپانیائیها، حق زنان در داشتن تعداد فرزندان بوده است، این حق به ویژه در مناطق نزدیک سواحل دریا رعایت می شد و زنان پس از داشتن تعداد فرزندانی که مورد نظر آنان بوده، این حق را داشتند که از حاملگی جلوگیری کنند، البته موارد سقط جنین نیز در آن دوران پی در پی مشاهده می گردید و طبیعت زندگی روستایی نیز دایر بر شرکت گسترده تر زنان در امور کشاوری و دامداری بوده است.

نقش زنان در دوره بعد از اسپانیایی ها

 وضع زنان در دوران بعد از اسپانیا دارای فراز و نشیب های زیادی است، از آن جمله تشکیل سازمانهای فعال زنان، که نقش مؤثری را در حرکت های زنان در اجتماع آن زمان ایفا می کرد. امروزه نیز سازمانهای زنان به طور گسترده ایفاگر توسعه نقش زنان در تمامی آحاد اجتماعی فیلیپین هستند.
 نگاهی به سال های نخستین سقوط حکومت اسپانیایی ها در فیلیپین نشان می دهد که جنبشی تحت عنوان سوفراگیست بین سالهای 1898 تا 1937 میلادی تأثیر فراوانی بر زندگی زنان آن روزگار گذاشته است، از جمله این که این جنبش موفق شد، حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را به زنان اعطاء کند. بدین ترتیب پای زنان به طور گسترده در امور سیاسی و انتخاباتی کشور نیز باز شد، از جمله رهبران مشهور زنان آن دوره، خانم کانسپش فلیکس دی کالدرون بود که انجمن فمینیست های فیلیپین را در سال 1905 میلادی پایه گذاری کرد. البته نام زنان دیگری در تاریخ فیلیپین ثبت است که نامبرده را در شکل گیری جنبش مذکور یاری دادد. سازمانهایی همچون کلوب زنان فیلیپین که بعدها به فدراسیون ملّی کلوپ های زنان فیلیپین تغییر نام یافت، هیئت ملّی زنان فیلیپین، انجمن زنان دانشگاهی فیلیپین و سازمانهای مشابه از جمله دیگر سازمانهایی بودند، که فعالانه وارد میدان شدند و در شکل گیری قانون اساسی فیلیپین در سال 1934 میلادی نقش مهمی را ایفاء کردند. شرکت گسترده زنان در تعیین سرنوشت خود در همه پرسی 30 آوریل 1937 میلادی نیز گسترده گی ویژه خود را داشت و قوانین حمایت کننده از امور زنان نهایتاً در هفدهم سپتامبر 1937 به وسیله مانوئل ال کی زون رئیس جمهور وقت دولت مشترک المنافع فیلیپین و آمریکا به امضا رسید، به طوری که در انتخابات 14 دسامبر 1937 بیست و چهار زن برای تصدی پست های مختلف مملکتی از طریق انتخابات برگزیده شدند. در پایان جنگ جهانی دوم تعداد 22 زن به عنوان نماینده مجلس نمایندگان فیلیپین برگزیده شدند و یک زن نیز به عنوان سناتور به مجلس سنای آن زمان فیلیپین راه یافت، به طوری حضور زنان در مجلس نمایندگان فیلیپین بعد از جنگ دوم جهانی به 17 درصد رسید.
 نگاهی به تحقیقات انجام شده به وسیله خانم پروپرنیادی تاپالس استاد امور اداری دانشگاه یو. پی. نشان می دهدکه از سال 1992 تا 2001 میلادی در مجموع هر سه سال بر تعداد زنانی که در سطوح مدیرتی بالا به کار گرفته شده اند، مانند شهردار، فرماندار و دیگر مسئولین مملکتی، افزوده شده است و این درصد از 6/6 درصد سال 1992 به 19 درصد در سال 2001 رسیده است.

نقش زن در دهه 1990 میلادی

 در اوائل دهه 1990 آمارها، حاکی از داشتن سهم قدرتمند زنان فیلیپینی در بازار کار این کشور است، بر اساس این آمار حضور زنان در امر خدمات داخلی 95 درصد در حرفه ها و کارهای فنی، 4/59 درصد و در امر فروشندگی 9/57 درصد بوده است، به ویژه این که صاحبان کارخانه های مونتاژ وسایل مختلف الکتریکی و الکترونیکی بیشتر زنان را ترجیح می دهند. وجود فرصت های شغلی در شهرها برای زنان در دهه نود و بعد از آن از مهمترین عواملی بود که باعث شد زنان دو سوم کسانی را تشکیل دهند و از روستاها و نقاط دوردست به مانیل و شهرهای بزرگ مهاجرت کرده اند.
 زنان هم اکنون در آکادمی علوم نظامی نیز وارد شده اند که برای سالهای طولانی فقط در اختیار مردان قرار داشت. آمار موجود در کتاب سال 2002-2001 فیلیپین نشان می دهد که بیشترین دانشجویان رشته های بازرگانی دانشگاهها را زنان تشکیل داده اند، به طوریکه نسبت زنان دو برابر مردان است. زنان همچنین در رشته های مختلف آموزشی دانشگاه نیز از برتری برخوردار بوده اند. در آموزش نسبت زنان به مردان 6 به 5 است و در سال تحصیلی 2002-2001 تعداد زنان دانشگاهی سیصد هزار نفر بوده و همین برتری در رشته های مربوط به علوم رایانه ای نیز مشهود است و در رشته های حقوق و وکالت، اگر چه تعداد مردان بیشتر است امّا این برتری نسبت به زنان بسیار زیادتر است.
 آمار سال 2003 میلادی نیز همچون گذشته برتری تعدادزنان در فیلیپین را در بسیاری از رشته های دانشگاهی در مقایسه با مردان نشان می دهد.

نقش زنان در امور سیاسی

 در رأی گیری سال 1995 میلادی در مجموع 3/18 میلیون نفر زن در برابر 1/18 میلیون نفر مرد شرکت نمود و از 28 نفر نامزدهای انتخاباتی مجلس سنا 6 نفر زن و از 611 نفر نامزدهای انتخاباتی مجلس نمایندگان فیلیپین 56 نفر زن انتخاب گردید.

نقش زنان در پست های تصمیم گیرنده

 در سال 1997 (7/17 درصد) از وکلای دادگستری فیلیپین یعنی (301 نفر) را زنان تشکیل می دادند و در سال 1995 علاوه بر حضور زنان در نظام قضایی کشور، 3 زن نیز در دادگاه شریعت (دادگاههای اسلامی فیلیپین) سرگرم کار قضایی بوده اند.
 بر اساس آمار موجود در سال 1995 میلادی تعداد 138 نفر از دیپلمات های فیلیپینی را زنان تشکیل می دادند که 6/41 درصد کُل دیپلمات های این کشور است که از میان آنان 37 نفر در رده سفیری انجام وظیفه داشته اند.
 تا کنون 2 زن (خانم اکینو و خانم آرویو) نیر به سمت رؤسای جمهور فیلیپین برگزیده شده اند و تعدادی نیز در مقام وزارت منصوب گردیده اند.
 در حال حاضر قوانین و مقررات ویژه ای در قانون اساسی، قانون مدنی و ... در مورد زنان وجود دارد که عمده قوانین تدوین شده متعلق به مجلس نمایندگان فیلیپین است. 
     
          
  
                       


 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (ره)

تارنمای رسمی دفتر مقام معظم رهبری

ریاست جمهوری اسلامی ایران

تارنمای رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران- مانیل

سیری در ایران

خبرگزاری بین المللی قرآن

ايرانیان خارج از کشور

انتشارات بين المللی الهدی

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

بنیاد اندیشه اسلامی

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

خبرگزاری تقریب

بنیاد سعدی

شبکه مجازی آستان

Philippines Department of Tourism

Philippine eLib

سایت های فرهنگی، هنری و سرگرمی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 5007
Visitorsofday : 470
Visitorsofpage : 1843975
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.8371

صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت