English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ شهريور ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین/ 3

تقدیر معاون اول رییس جمهور از اقدامات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

اسحاق جهانگیری در آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین از اقدامات فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ویژه برگزاری جایزه جهانی اربعین در جهت حفظ نهضت عاشورای حسینی در جهان تقدیر کرد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در این مراسم، با اشاره به همایش عظیم پیاده‌روی اربعین حسینی بیان کرد: وظیفه جامعه نخبگان تبیین درست چرایی این راهپیمایی و ارائه تصویر درستی از آن به جهانیان است.

وی گفت: اربعین حامل پیام‌های بسیاری است و این پیام‌ها برای ماندگار شدن، به آثاری ماندگار در حوزه هنر، قلم و رسانه نیاز دارد.

جهانگیری در ادامه،‌ افزود: اربعین در فرهنگ شیعه و اسلامی ما، سنت دیرینه‌ای است که برای حفظ نهضت عاشورا همواره برگزار شده است. نهضت عاشورا احیاگر ارزش‌های انسانی و الهام بخش همه حرکت‌های آزادی و عدالت طلبی است.

وی تأکید کرد: نقش اربعین در فرهنگ شیعه همراه با قیام عاشورا، یادآور پیام عاشورا، آزادی، عدالت طلبی و ایستادگی در برابر ستم است، به همین دلیل همواره علمای بزرگ تأکید داشته‌اند که اربعین را با راهپیمایی زنده نگه دارند حتی در زمان سختی هم این کار را می‌کردند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: آنچه امروز اربعین را برجسته کرده، پیام دادن و الهام بخشیدن به مردم دنیاست. مردم از حرکت اربعین پیام‌های مختلفی دریافت می‌کنند.

وی همچنین، گفت: چه اتفاقی افتاده است که ملیت‌ها، قومیت‌ها و طبقات مختلف اجتماعی در کنار هم قرار می‌گیرند و با گفتار و رفتار پسندیده خویش، ایثار، آزادگی و مقاومت را بازنمایی می‌کنند. آنچه در میان مردم و نمایندگان گروه‌های مختلف در این راهپیمایی می‌بینیم از سنتی‌ترین افراد تا مدرن‌ترین آن‌ها اینکه با همه تفاوت‌ها در کنار هم هستند.

طرح فشار حداکثری آمریکا را به شکست کشانده‌ایم

معاون اول رییس جمهور افزود: طرح فشار حداکثری آمریکا را با یاری خدا و همت ملت بزرگ ایران و رهبری مقتدرانه مقام معظم رهبری تقریبا به شکست کشانده‌ایم و آمریکایی‌ها می‌دانند که طرح فشار حداکثری بر ایران جواب نمی‌دهد.

جهانگیری اظهار کرد: ایران در یک شرایط مهم، خطیر و حساسی قرار گرفته و تحریم‌های ظالمانه بر ضد ملت و کشور وضع شده است. آمریکایی‌ها به تعبیر خودشان فشار حداکثری را بر ملت ایران تحمیل کرده‌اند.

وی در ادامه، گفت: منطقه ما حساس شده و مجموعه‌ای از باروت در منطقه جمع شده است که هر آن می‌تواند مشتعل شود و انفجار در این منطقه به وجود بیاورد و ما باید خیلی هوشیار و مراقب باشیم.

جهانگیری تأکید کرد: در اربعین و عاشورا درس‌هایی وجود دارد که باید برای به شکست کشاندن توطئه‌های دشمنان تبیین کنیم و به کار بگیریم.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: درس همدلی، همزبانی، ایستادگی و مقاومت، تاب آوری مقابل فشار از عاشورا و اربعین حسینی گرفته شده که باید برای جامعه به خوبی تبیین شود تا بتوانیم این دوران را با یکپارچگی و انسجام ملی و همدلی پشت سر بگذاریم.

جهانگیری افزود: مطمئنا جمهوری اسلامی ایران با شرایط امروز منطقه و شرایطی که آمریکایی‌ها و کشورهای ضد ایرانی با آنها دست دوستی داده‌اند، پیدا کرده‌اند، می‌تواند سربلند از این حوادث بیرون بیاید فقط باید در داخل کشور انسجام و وحدت جدی داشته باشیم.

وی همچنین، بیان کرد: رویداد اربعین از این نظر در دینا استثنایی است که جمعیت میلیونی از یک کشور در یک دوره بسیار کوتاه و محدودی به کشور دیگری سفر می‌کنند. ممکن است بگویند در طول سال چند میلیون ایرانی به کشورهای مختلف سفر می‌کنند اما در یک دوره کوتاه ١٠ تا ٢٠ چند میلیون ایرانی از مرز زمینی به کشور دیگر می‌روند. این به معنای این است که دولت زمینه‌ساز چنین حرکتی بوده و باید نشان دهد که در کنار ملت و زائرین است. خصوصا در سال‌هایی که مسایل امنیتی عراق کمی نگران کننده بود.

معاون اول رییس جمهور افزود: در سال‌هایی که داعش در عراق حضور داشت مردمی که به عراق سفر می‌کردند دغدغه امنیت داشتند اما مطمئن بودند که دولت در آن مرحله هم در کنار آنهاست.

جهانگیری با بیان اینکه دولت و مردم عراق به عنوان میزبان کار بسیار بزرگ و استثنایی در راهپیمایی اربعین انجام می‌دهد، گفت: این راهپیمایی سال‌ها در داخل عراق و میان مردم این کشور بوده و این آیین را حفظ کرده‌اند، اما امروز عراق میزبان میلیون‌ها زائری است که از کشورهای مختلف از شرق آسیا تا کشورهای اروپایی و حتی آمریکا به این کشور سفر می‌کنند.

وی تصریح کرد: با فشارهایی که بر دولت و ملت عراق بوده، میزبانی از زائرین اربعین یک کار استثنایی است. باید با زبان مهمتر از زبان بنده و رییس جمهوری و یا تلفن تشکر می‌کردیم، بنابراین باید به نوعی در راهپیمایی حضور پیدا کرده و در میان مردم و زوار قدردانی مجموعه نظام، رهبر معظم انقلاب و دولت جمهوری اسلامی ایران از میزبانی سخاوتمندانه دولت و مردم عراق را بیان می‌کردیم .

جهانگیری در ادامه سخنان خود، تأکید کرد: قلم‌های ناسالمی وجود دارد که یک تصویر نادرستی از این حرکت منتقل کند، رسالت انسان‌های مسئول این است که تلاش کنند تصویر صحیح و دقیقی از این حرکت معنوی منعکس کنند که گویای عظمت اسلام، شیعه و صلح طلبی و عدالت خواهی، فداکاری، آزادی خواهی و مقاومت جامعه اسلامی باشد.

وی با قدردانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای برگزاری دور پنجم جایزه جهانی اربعین گفت: این سازمان با برگزاری چنین برنامه‌هایی تحت عنوان جایزه جهانی اربعین برای ماندگاری این حرکت عظیم گام برمی‌دارد و با بهره‌گیری از عکاسان، فیلم‌برداران و نویسندگان و حتی در آینده دیگر رشته‌های هنری درصدد آن است تا این رویداد مهم دینی را به نحو مطلوب منعکس کند.

بنابر اعلام این خبر، آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور، امروز (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي و جمعي از مسئولین نهادهای مختلف، سفرای کشورهای شرکت‌کننده و دانشجویان و طلاب خارجی شاغل به تحصیل در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

این جایزه به ابتکار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکنون در پنج دوره با رويكرد بين‌المللي و مشاركت نهادهاي فعال در حوزه اربعين برگزار شد. اجرای خانم فاطمه عبادی، هنرمند برگزيده برنامه «عصر جديد» با موضوع «پياده‌روی اربعين» و رونمايي از پوستر ششمين دور جايزه جهاني اربعين و برگزاری نمایشگاهی از آثار منتخب این دوره و ادوار گذشته، از برنامه‌های جنبی آیین اختتامیه پنجمین جایزه جهانی اربعین بود.

انتهای پیام/ص

 

 


١١:٠٠ - 1398/07/09    /    شماره : ٧٣٦٥٤٩    /    تعداد نمایش : ١٩٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
درخشیدن زنان در جهان از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی است
اعتراض مردم ترکیه به بازنشر کاریکاتورهای ضداسلامی/ خبرگزاری ایکنا
احضار مقامات فیسبوک در هند به خاطر ایجاد اسلام‌هراسی/ خبرگزاری حوزه
جهانگرد روسی مسلمان شد/ خبرگزاری حوزه
شخصیت «طوبی کرمانی» تلفیقی از معرفت، دانش و مکارم اخلاقی بود
کالج اومسک روسیه اجازه استفاده از روسری را داد/ خبرگزاری حوزه
مساجد شیعیان در شبه‌قاره سال‌ها شاهد مدیحه‌سرایی مرحوم اختر نقوی بودند/ خبر گزاری حوزه
سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی اقدام نشریه شارلی ابدو را محکوم کرد/خبر گزاری مهر
بیت آیت‌الله تسخیری از پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب تشکر کرد/ خبر گزاری مهر
پیام تسلیت رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی درگذشت «طوبی کرمانی»/خبر گزاری ایکنا
دیدار نماینده سازمان ملل با آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف/ خبرگزاری ایکنا
آیین حمایت از زنان معلول متأثر از جنگ افغانستان برگزار شد/ خبرگزاری مهر
دین و اهل بیت در قرقیزستان/مقام امام علی(ع) نزد مسلمانان اوش/ خبرگزاری مهر
آماده معرفی ایران به مخاطبان ايتاليايي هستم
هدف قرار دادن مرجعیت و تحریف موضع آن قابل قبول نیست/ خبرگزاری حوزه
همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت دفاع مقدس در خارج از کشور
مساجد ترکمنستان تا یک ماه دیگر تعطیل خواهند بود/ خبرگزاری حوزه
همایش تأثیر دعا در زندگی انسان در پاکستان برگزار می‌شود/ خبرگزاری ایکنا
نشست تخصصی «تجاوز صدام و مقاومت مردم ایران» برگزار می‌شود
ابراز همدردی اندیشمندان اسلامی بمبئی و جنوب هند به مناسبت ارتحال آیت‌الله تسخیری
بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در اوگاندا
فصلنامه فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در تونس منتشر می‌شود
اهدای کتاب و اقلام فرهنگی به مراکز علمی بمبئی هند
تأکید بر لزوم ارتقای سطح مبادلات ورزشی دو جانبه ایران و افغانستان
برگزاری مسابقات فرهنگی «معرفی ایران» در بلاروس
پیام رایزن فرهنگی ایران در باکو به مناسبت بزرگداشت استاد شهریار
برگزاری مراسم روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت شهریار
تأکید ایران و پاکستان بر همکاری و فعالیت‌های دو جانبه
دبیرکل امور ادیان وزارت آموزش یونان خواستار تداوم گفت‌وگو دینی با ایران شد
پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه سیچوان چنگدو چین

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما