English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٦ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

اسپانیا در مواجهه با بحران کرونا؛

با پیام‌های فوتبالیست‌های مشهور دنیا/ از لیونل مسی و سرخیو راموس «لطفاً درخانه بمانید»

اسپانیا یکی از دشوارترین شرایط را در میان کشورهای جهان در نسبت با بیماری همه گیر کرونا دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، به نقل از سرپرست رایزنی فرهنگی ایران دراسپانیا،تعداد موارد جدید ابتلا در این کشور به رقم ۶۳۶۸ و تعداد مرگ ها به ۵۳۹ مورد تنها ظرف ۲۴ ساعت رسید. نخست وزیر اسپانیا پدرو سانچس که به طور مرتب در تلویزیون ملی این کشور حاضر می شود و با مردم سخن می گوید، سه روز پیش با بیان این جمله که «اسپانیا روزهای بسیار سختی را پیش رو دارد» از این افزایش خبر داده بود و بر همین اساس پیش بینی شده است که تا هفته آینده رشد نمودار مبتلایان و مرگ و میر، افزایشی و با شیب بالا باشد.

در این گزارش به صورت مختصر به مسیری که اسپانیا طی کرد تا به وضعیت امروز رسید خواهیم پرداخت و نکاتی را درباره مواجهه و مدیریت این بحران در این کشور ذکر خواهیم کرد.

پدرو سانچس نخست وزیر اسپانیا در تلویزیون ظاهر شد و با توجه به اختیارات قانونی خود در دوران بحران، اعلام وضعیت اضطراری (Estado de alarma) کرد. این وضعیت به معنای تعطیل شدن کسب و کارها، بارها و رستوارن ها، مدارس، دانشگاه ها، مراکز آموزشی، شرکت های خصوصی و دولتی و ماندن شهروندان در خانه بود. تصمیمی که پیش از آن در ایتالیا گرفته شده بود و پس از آن نیز دیگر کشورهای اروپایی یکی پس از دیگری آن را اجرایی کردند (فرانسه، آلمان، انگلستان). سانچس روز بعد نیز پس از یک جلسه فوق العاده هشت ساعته با کابینه به تلویزیون آمد و ضمن توضیح شرایط بحران، تیم اصلی دولتش را که مسئول پیگیری بحران خواهند بود، را معرفی کرد (وزارت های حمل و نقل، بهداشت، کشاورزی، کشور). روز یکشنبه3 فروردین نیز دولت اسپانیا وضعیت اضطراری را به مدت ۱۵ روز دیگر یعنی تا 23 فروردین تمدید نمود.

در فضای سیاست اسپانیا چه اتفاقی رخ داد؟

تا پیش از اعلام وضع اضطراری، انتقادات از دولت از سوی احزاب راست گرای اسپانیا بسیار شدید بود. به نظر می رسید این بهترین دستمایه برای انتقاد از دولتی است که با شعار سوسیالیستی و حمایت از قشر کم درآمدتر به قدرت رسیده است. اما درست پس از بالا رفتن آمار مبتلایان و شدت گرفتن بحران، و نیز اعلام وضعیت اضطراری از سوی نخست وزیر، همه احزاب سیاسی به طور رسمی و علنی در حمایت از دولت موضع گرفتند و اعلام کردند که از تمام تصمیمات دولت در این شرایط حمایت می کنند. در همان نخستین روز اعلام وضعیت اضطراری ویدئوهایی از رهبران احزاب مختلف در توییتر آنها منتشر شد که این حمایت را نشان می داد. مهمترین چهره هم پابلو کاسادو رهبر حزب مردمی (راست میانه) بود که رهبر اپوزیسیون دولت در پارلمان اسپانیا نیز به شمار می رود. در این لینک تعدادی از ویدئوهای مذکور و پیام های حمایت آمده است:

https://twitter.com/TeoGarciaEgea/status/1239114598617362432?s=20

و در این ویدئو هم سخنرانی پابلو کاسادو در حمایت کامل از دولت را می توان دید:

https://www.europapress.es/nacional/noticia-casado-dice-sanchez-le-da-apoyo-defender-espanoles-contra-virus-no-les-vuelva-defraudar-20200318140940.html?jwsource=cl

در فضای اقتصادی اوضاع چگونه است؟

مهمترین نگرانی همگانی بی شک پس از عبور از بحران کرونا، آسیب های اقتصادی است که با خود برای اسپانیا به همراه خواهد آورد. اسپانیا که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ شدیدا درگیر بحران اقتصادی بود و تازه موفق شده بود قدری بدنه اقتصاد خود را ترمیم کند، ناگهان با وضعیت جدیدی در این روزها مواجه شده است. با تعطیلی شرکت ها و برخی ادارات و نیز مغازه ها و رستوران ها، قشر زیادی از مردم دچار مشکلات مالی و درآمدی خواهند شد. سانچس با حضور در تلویزیون در هفته گذشته اعلام کرد که دولتش برنامه مفصلی برای حمایت از آنها دارد و به این منظور مبلغ ۲۰۰ بیلیون یورو ( حدود یک پنجم درآمد سالانه اسپانیا) را به این امر اختصاص خواهد داد. قسمت اعظم این مبلغ به بخش عمومی و قسمتی نیز به بخش خصوصی ترزیق خواهد شد. بدین ترتیب سانچس از همه کارفرمایان خواست نیروهای خود را اخراج نکنند و به آنها اطمینان داد که در این برنامه مورد حمایت دولت قرار خواهند گرفت. او تاکید کرد که روزهای سختی در پیش است اما «اطمینان می دهم که ما هیچکس را جا نمی گذاریم و از همه حمایت خواهیم کرد». رئوس اصلی این برنامه اقتصادی  عبارتند از:

 • حمایت از خانواده های کم درآمد
 • حمایت از شرکت ها و موسسات، کارمندان و کارگران
 • حمایت از گروه های پژوهشی برای یافتن درمان مناسب و واکسن ویروس

صنعت گردشگری بزرگترین زیان خود را تجربه می کند

بحران کرونا درست در زمانی گریبان اسپانیا را گرفته است که این کشور در آستانه دوره مهمی از کسب درآمد گردشگری در سال قرار دارد. فصل بهار لااقل سه رخداد مهم توریستی با خود به همراه دارد. اول پیاده روی در شمال این کشور در مسیر جاده سانتیاگو، دوم جشن های سالانه فایاس در والنسیا و سوم مراسم هفته مقدس یا سمانا سانتا در شهر سویل و دیگر شهرهای توریستی این کشور. سال گذشته تنها در دو ماه مارس و آوریل اسپانیا ۱۲.۸ میلیون نفر توریست را در کشور خود و در تعطیلات سماناسانتا پذیرا شده بود. صنعت توریسم در اسپانیا سال گذشته ۱۷۶ بیلیون یورو  برای اقتصاد این کشور درآمد کسب کرده بود که معادل بیش از ۱۴ درصد از کل درآمد ناخالص ملی این کشور است. امسال و با توجه به بحران کرونا، تمامی کسب و کارهای مربوط به این صنعت با صدمه جدی مواجه شده اند. بیش از ۵۰ درصد تورها و رزروهای هتل ها لغو شده و با عمیق تر شدن بحران مشخص نیست چه زمانی این صنعت می تواند دوباره به شرایط عادی باز گردد.

در فضای فرهنگی و هنری چه می گذرد؟

درست پس از اعلام قرنطینه عمومی و تعطیلی کسب و کارها، کمپینی آغاز شد برای حمایت از مردمی که باید در خانه بمانند. این کمپین را می توان با هشتگ «در خانه بمان»   #QuedateEnTuCasa در شبکه های اجتماعی دنبال کرد. موسیقی هایی با همین مضمون ساخته شد که مردم را به ماندن در خانه و تحمل این وضعیت خاص تشویق می کرد و ظرف یکی دو روز امکاناتی در فضای مجازی معرفی شد تا مردمِ در خانه را سرگرم کند.

در حوزه سینما، تلویزیون ملی اسپانیا بخشی را به راه انداخت به نام «تاریخ سینمای ما» که در آن مهمترین فیلم های تاریخ معاصر اسپانیا از کارگردانان به نام و مهم این کشور روی وب سایت این سازمان قرار گرفت تا مردم بتوانند به تماشای این فیلم ها بنشینند. از جمله فیلم های لوئیس بونوئل، فیلمساز پیشرو و صاحب نام اسپانیایی که در این آدرس قابل دسترسی است:

https://www.rtve.es/alacarta/videos/historia-de-nuestro-cine/historia-nuestro-cine-tristana/5539014/

یک مثال دیگر دراین زمینه وبسایت فیلمخانه ملی اسپانیاست که هر روز یک فیلم مهم تاریخ سینما را به صورت مجازی به نمایش می گذارد. این موسسه که کارش تهیه و تصحیح نسخه های خوب و با کیفیت سینمای اسپانیا و جهان است، برنامه های روزانه خود را که در سینمای دوره (Ciné Doré) در مادرید نمایش داده می شد، به فضای مجازی منتقل کرد و تماشای آن را رایگان اعلام نمود. اقدام دیگر در این زمینه وبسایت کتابخانه های عمومی در اسپانیا بود. این سازمان با پدید آوردن پلت فرمی که در آن صدها محصول سینمایی بارگذاری شده بود، از همه کسانی که در یکی از کتابخانه های عمومی کشور اسپانیا عضو هستند دعوت کرد با همان شناسه کاربری کتابخانه، وارد پلت فرم جدید شده و از مجموعه سینمایی گردآوری شده استفاده کنند.

https://cinemadrid.efilm.online/en/madrid/

همینطور کتابخانه های عمومی و به خصوص کتابخانه ملی اسپانیا دسترسی به اسناد، آرشیو و کتاب های دیجیتال خود را آزاد کردند تا مردم در خانه بتوانند به مجموعه بزرگی از متن ها و کتاب ها دسترسی پیدا کنند.

در فضای موسیقی نیز کمپین مفصلی با شعار «من در خانه می مانم» از سوی جمع قابل توجهی از چهره های موسیقی پاپ اسپانیا به راه افتاد. در این کمپین، هنرمندان مختلف به صورت آنلاین و از توی خانه یا استودیوی شخصی خود برای طرفدارانشان به اجرای موسیقی پرداختند. از جمله مهمترین اجرا مربوط می شد به آلخاندرو سانز که یکی از محبو ترین چهره های موسیقی پاپ اسپانیایی است.

از سوی دیگر بسیاری از موزه ها و مراکز فرهنگی و هنری اسپانیا و اروپا، گنجینه های خود را در معرض بازدید مجازی رایگان قرار داده اند. به عنوان مثال موزه ملی پرادو مادرید که یکی از سه موزه بزرگ و معتبر اروپا به لحاظ گنجینه آثار هنری است، در وبسایت خود کلیه آثار ارزشمند را به معرض تماشا گذاشته است. 

در فضای ورزش و فوتبال اسپانیا نیز که روزهای عجیبی را از سر می گذراند (لیگ و بازی های فوتبال لالیگا در این کشور به جز در زمان جنگ داخلی هرگز به این ترتیب تعطیل نشده بودند) چهره های این حوزه نیز به میدان آمدند و با پیام های خود در حساب های شبکه های اجتماعی، از مردم خواستند که در خانه بمانند.

فدراسیون فوتبال اسپانیا از چهره های فوتبال این کشور خواست پیام ویدئویی از خود منتشر کنند و از مردم دعوت کنند در خانه بمانند. در میان این چهره ها از لیونل مسی و سرخیو راموس تا داوران بین المللی و مربیان تیم های ملی دیده می شدند. یک نمونه از این پیام ها: پیام اینستاگرامی لیونل مسی

https://www.youtube.com/watch?v=FF6H7yucH-4

روحیه دادن مردم به کادر درمانی و پزشکی

از همان نخستین روز اعلام وضعیت اضطراری در اسپانیا، مردم این کشور هر شب راس ساعت هشت به روی بالکن خانه ها می آیند و با دست زدن از کادر پزشکی و درمانی خود که مشغول مبارزه با ویروس کرونا در بیمارستان های سراسر کشور هستند، قدردانی می کنند. این اتفاق بدون استثنا در تمام طول روزهای قرنطینه ادامه داشته است و حالا تبدیل به یک فرهنگ عمومی در این کشور شده است. نمونه هایی از این تشویق ها را می توان دراین ویدئو دید:

https://www.youtube.com/watch?v=ZDrnzOPcc24

حضور پادشاه اسپانیا در تلویزیون

 فلیپه ششم، پادشاه اسپانیا نیز روز چهارشنبه گذشته 28 اسفند98 در تلویزیون ملی اسپانیا ظاهر شد و درباره وضعیت بحران کرونا با مردم کشورش سخن گفت. این سخنرانی با وجود آنکه بسیار کوتاه بود و روی همان نکاتی تاکید میکرد که نخست وزیر اسپانیا نیز بارها بر آنها تاکید کرده بود، اما با انتقاد و اعتراض برخی از مردم مواجه شد. به طوریکه عده قابل توجهی در مادرید پایتخت این کشور، همزمان با نطق پادشاه، به روی بالکن آمده و با کوبیدن قاشق و ملاقه به قابلمه ها، به او اعتراض کردند. این اعتراض به دلیل انتشار اخباری بود که نشان می داد پادشاه قبلی خوان کارلوس، پدر فلیپه ششم، پرونده فساد مالی مهمی دارد و اسناد آن منتشر شده است. در این پرونده آقای خوان کارلوس به دریافت رشوه به مبلغی حدود ۲۰۰ میلیون یورو از پادشاهی عربستان سعودی متهم است.

این پرونده فساد نهاد پادشاهی را در اسپانیا با چالش جدی مواجه کرده است. گفته می شود که خوان کارلوسِ اول این مبلغ را به عنوان کمیسیون معامله بین شرکت قطارهای اسپانیا AVE با دولت سعودی برای ساخت قطار سریع السیر مدینه به مکه دریافت نموده است.

انتهای پیام/م


١٠:٢٨ - 1399/01/06    /    شماره : ٧٤٧٠٥٨    /    تعداد نمایش : ٩٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
تبلور وحدت در مسجد شیعیان قرقیزستان/ خبرگزاری مهر
خالق آکی‌یف که بود و چه آثاری از خود برجای گذاشت؟/ خبرگزاری مهر
برگزاری وبینار «دین در دنیای در حال تغییر» در مسکو/ خبرگزاری ایکنا
نوستالژی «آزادی» از دیار غربت/ خبرگزاری مهر
رییس جمهور قرقیزستان مدرس زبان و ادبیات روسی بود/خبرگزاری مهر
کتاب «ایران و القرآن» در الجزایر منتشر شد/ خبرگزاری مهر
بررسی «چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در تفلیس/ خبرگزاری های مهر و ایسنا
نمایشگاه نگارگری جهاد و شهادت در صربستان/ خبرگزاری ایکنا
موافقت الازهر با ازسرگیری فعالیت‌های قرآنی در مصر/ خبرگزاری ایکنا
«چالش‌های آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در گرجستان بررسی شد/ خبرگزاری ایکنا
آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین برگزار می‌شود
افتتاح نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان
شعرخوانی ایرانشناسان بنگلادشی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا
بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی
اولین نماز جمعه پس از کاهش کرونا و چالش‌ها در اوگاندا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.