منو اصلی
اخبار > رییس دانشگاه قفقاز خواستار برگزاری هفته فرهنگی ایران در گرجستان شد


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه قفقاز خواستار برگزاری هفته فرهنگی ایران در گرجستان شد

کاخا شِنگِلیا در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در تفلیس با اشاره به روابط خوب و همکاری‌های فرهنگی بین ایران و گرجستان، خواستار برگزاری هفته فرهنگی ایران در ماه مارس همزمان با تعطیلات نوروز و سال نو ایرانی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در راستای گسترش تعاملات و همکاری‌های علمی و دانشگاهی ایران و گرجستان، حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان به اتفاق قوام شهیدی، سفیر ایران با رییس دانشگاه قفقاز دیدار و در خصوص توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی مشترک بحث و تبادل نظر کردند.

کاخا شِنگِلیا، رییس دانشگاه قفقاز و رییس منتخب انجمن بین‌المللی رؤسای دانشگاه IAUP در سخنانی، گزارشی از پیشینه دانشگاه، کیفیت بالای آموزشی و رتبه 53 دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در رشته تجارت و بازرگانی ارائه کرد.

وی در ادامه، گفت: امیدواریم با برطرف شدن موانع پذیرش مدارک دانشگاهی بین دو کشور ایران و گرجستان، زمینه تبادل استاد و دانشجو و توسعه همکاری‌های علمی بیش از این، بین دو کشور فراهم شود.

برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت فارسی

کاخا شِنگِلیا ادامه داد: در حال حاضر زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسوی، چینی و ترکی به صورت دوره‌های کوتاه مدت آموزش داده می‌شود که بیش از 100 ایرانی در دوره‌های آموزش کوتاه مدت زبان گرجی و انگلیسی در حال حاضر مشغول یادگیری زبان گرجی و انگلیسی هستند.

وی همچنین، با اشاره به روابط تاریخی و اشتراکات فرهنگی ایران و گرجستان گفت: به منظور گرامی داشتن سنت‌های علمی، ادبی و فرهنگی ارزشمند ایران که در تاریخ و فرهنگ غنی این ملت ریشه دارد، ما علاقه‌مند هستیم در زمینه توسعه همکاری‌های مشترک علمی و فرهنگی بین دو کشور و عضویت و پیوستن دانشگاه‌های ایران به انجمن بین‌المللی رؤسای دانشگاه IAUP همکاری کنیم.

رییس دانشگاه قفقاز خاطرنشان کرد: گرجستان و ايران در زمينه همکاری‌های فرهنگی روابط خوبي دارند و از اجرای یک برنامه فرهنگی در دانشگاه با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان با عنوان «هفته فرهنگی ایران» در ماه مارس، همزمان با تعطیلات نوروز و سال نو ایرانی استقبال می‌کنیم.

مصطفوی با تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه‌های ایران و جایگاه علمی و تحقیقاتی ایران در جهان برشمرد و آمادگی خود را برای همکاری مشترک در زمينه فعالیت‌های علمی و دانشگاهی، برگزاری کنفرانس‌ها و اجرای طرح‌های فرهنگی مشترک و توسعه ارتباطات آموزشی اعلام کرد.

مصطفوی، رایزن فرهنگی کشورمان بیان کرد: توسعه مناسبات پایدار بین کشورها بدون همکاری بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فرهنگی میسر نخواهد شد.

وی افزود: بر اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی مشترک به ویژه ایجاد کرسی ایرانشناسی، برگزاری دوره‌های آموزشی، کنفرانس‌ها و انجام تحقیقات مشترک در بازشناسی و تقویت اشتراکات فرهنگی و تاریخی تأکید کرد.

مصطفوی یادآور شد: زبان و فرهنگ، ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و زبان به عنوان مهم‌ترین عامل انتقال فرهنگ و میراث گذشته، نقش تعیین‌کننده‌ای در تبیین و ساماندهی افکار و اعتقادات افراد جامعه و برقراری روابط فرهنگی بین کشورها دارد.

ضرورت گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران با دانشگاه قفقاز

قوام شهیدی با تأکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های علمی و فرهنگی ایران با دانشگاه قفقاز با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در مراسم پایان دوره آموزشی به اهمیت توسعه فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه‌ها اشاره کرد.

وی تصریح کرد: دیپلماسی علمی دانشگاه‌ها به ویژه با دانشگاه قفقاز گرجستان در روابط بین دو کشور ایران و گرجستان مهم و بسیار تأثیرگذار است. موفقیت و پیشرفت کشورها به استفاده صحیح از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی و فرهنگی بستگی دارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان با اشاره به نقش آشنایی دانشگاهیان با فرهنگ‌ و سنن دیگر ملل و نیز افزایش ضریب تأثیر دانشگاهیان در محافل تصمیم‌سازی گفت: دانشگاه‌ها و دانشگاهیان دو کشور ایران و گرجستان باید بتوانند از طریق توسعه ارتباطات علمی و فرهنگی با اساتید، دانشجویان و پژوهشگران، توانمندی‌ها و فرهنگ و تاریخ غنی دو کشور را معرفی کنند تا توسعه روابطه همه جانبه بین دو کشور صورت پذیرد.

وی افزود: تلاش خواهیم کرد تعاملات بین‌المللی همه جانبه دانشگاه‌های دو کشور با رفع برخی موانع و محدودیت‌ها گسترش یابد.

در بخش پایانی این دیدار، سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان به اتفاق رییس دانشگاه از بخش‌های مختلف دانشگاه بازدید کردند و در مراسم پایان دوره آموزشی ایرانیان مقیم تفلیس شرکت و سخنرانی کردند  و پس از اجرای موسیقی زنده ایران توسط دو هنرمند ایرانی مقیم به شرکت‌کنندگان در دوره آموزشی گواهینامه پایان دوره اعطا شد.

انتهای پیام/ص


٠٩:١٥ - 1398/11/07    /    شماره : ٧٤٣٥١٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج